Coin Kripto İşlerine Girecekler İçin Muazzam Tavsiyeler

Coin işini kimseye tavsiye etmemekle birlikte, Bu işlere giren veya girecek olan arkadaşlara madde madde önerilerde bulunacağım.

Umarım faydalı olur.

 1. EXCEL KULLAN
  Kripto alım satım işlerinde excel gibi bir program ile alım satım yaptığınız notları tutunuz.  Bu sizi disipline bir çalışmaya sevk edecek. Hedeflerinizi sürekli canlı tutacaktır.
 2. YÜKLÜ GİRERKEN
  Yüklü miktarda girecek olanlar için söyleyeyim. Öncelikle maaşınızın 2 katından fazla girmenizi tavsiye etmiyorum. Çok büyük bir fırsat yoksa acele etmeyin BTC bazen düşüyor ve piyasanın düştüğü o kriz halindeyken giriş yap.
 3. ALL IN
  Kenardaki paran ile gir. Bu para aylık gelirinden fazla ise paranın tamamı ile girme. Fırsatlar her zaman çıkacaktır paranın yarısını tutmaya çalış.
 4. PARANI BÖL
  Biliyorum zor gelecek ama gıdım gıdım kazan paranı böl. Bir anda parayı tek coine yatırıp 2x yatırmak kulağa hoş gelse de emin ol paranı 4 e bölüp hepsinden zaman içinde 2x yapman daha mantıklı bir seçimdir. Hatta 2x yapamayacak coinden %25 kar ile de çıkılabilir yeni fırsatlar gözetilebilir. Paranı bölmendeki maksatlardan biri de çok güvendiğin coin şayet 2x e gitmeyip eksi 2x yaparsa paran çöp olur ve aynı yerine geleceğinin garantisi de olmadığı için günlerce uyuyamazsın. Hiç olmazsa diğer coinler hedefe ulaşınca onları çekip başka fırsatlara yönelebilirsin.
  1000 TL var ise bunu artırmak çok kolay değil sürekli haber takip etmen gerek.
  10bin varsa 3-4-5-6 ne kadar bölersen o kadar az riske girmiş olursun ama yavaş kazanırsın.
  100bin var ise 10-20 Daha fazlasını da takip edemezsin diye düşünüyorum. Ama bir taktik de şudur parayı sağlam coinlere dipten atarsın bakmazsın. Sadece Btc takip edersin. sezon sonuna doğru kar ile çekersin.
 5. ACELE ETME
  Bu piyasada acele edip hemen para kazanabileceğin coinler olsa da genelde acele edenlerin kaybettiği ortadadır. Misal bir coin ani artacak diye acele edip dalarsın sonra btc düşer coin çıkmaz keşke almasaydım daha dipten alırdım dersin. Acele etmek ile etmemek arasında her seçimi yapan biri olarak acele etmemenin daha mantıklı bir seçim olduğunu gördüm. (Pancakeswap borsalarından ilk çıkan kaliteli coinler için bazen geçerli değildir.)
 6. FORMASYONLARI ÖĞREN
  En azından grafik analizi yapabilmek adına basit formasyonları öğrenmelisin. Fincan kulp, çanak, flama nedir bunları öğren. Formasyonlar büyük oranda çalışır. Formasyonu bozabilen BTC oluyor veya aksi bir haber coini etkileyebiliyor. (Formasyonu BTC bozarsa bile BTC düzeldiğinde girdiğiniz coin formasyona göre yükseleceği yere tekrar gidiyor. Zararına satmamak gerekir diye düşünüyorum.) Başka bir yazımda formasyonlar ile ilgili bilmen gerekenleri resim olarak paylaşacağım. Buraya da unutmazsam link eklerim.
 7. BITCOINE GÖRE POZİSYON AL
  En güvendiğin coinin ipi bile Bitcoinin nin ellerindedir. BTC ani düşerse tüm coinler düşer. Doğal olarak girdiğin coin de ani düşer. Ne yazık ki BTC nin analizi bazen yapılamaz.
  Çünkü BTC nin gidişi kaldıraçlı işlem açanların pozisyonlarına göre şekillenir. Bu işin kurucuları balinalar tarafından yönetilir. BTC sıkıştı yükselecek havası varsa düşme ihtimalini her zaman değerlendirmek lazımdır. Düşünsenizde standart balinalar paralarını long açıp 10x 20x basıyorlar bu durumda 10bin yatıran biri 10x durumunda coinin 2x yapması halinde 100bin kazanıyor. Bu parayı böyle kolay yedirirler mi long açanlar çok ise milletin paralarını sisteme katmak için BTC ani düşüyor. İşlemler patlıyor ve her zaman kasa kazanıyor. Kasa dediğim BTC ve borsalardır. Tabi bu düşüşten al sat yapan standart kullanıcılar da etkileniyor. Korku havası ile ani zararına satımlardan da coin kurucu sahipleri kazanıyor. Piyasa sonra toparlıyor ve yukarı gidiyor. Tabi kesin yukarı gider mi burada onu da değerlendirmek gerekiyor tekrar bir düşer gibi yapıp tekrar çıkıyor falan. Bu atmosferde standart balinalar long işlem açmaya çekiniyor derken Btc götün götün çıkmış oluyor. Yani ani düşüşler BTC ye yatırımın azlığından değil Long Short işlem açanlara göre piyasanın şekillenmesidir ve operasyoneldir! Bunu piyasaya ilk girdiğimde tespit etmiş ama nedenini kavrayamamıştım 🙂
 8. KAR ALMAYI ÖĞREN
  Standart bir coin aniden yüzde 25 değer kazanıyorsa satıp bir iki gün izleyebilirsin. Tabi coinin gidişini önceden iyi analiz etmek lazım. Coinde haber var mı çok sağlam coinlerden de dipten alınca biraz yükseldi diye de çıkılmaz!
 9. COINİN O ANKİ DEĞERİNİ ÖĞREN (KASAYA PARA ATANLARIN OLUŞTURDUĞU MİKTAR)
  Coinlerin seyreltilmiş piyasa değerini coincapmarketten bak öğren. Düşünün ki bir kazan var buraya herkes para atıp geçiyor. Demek istediğim değer buradaki paranın miktarıdır. Kazan dolmadan sen de para at ki kazan taşınca paranı katlamış şekilde çekebilesin. Taşmak üzere olan kazana para atarsan paranı ilk yatıranlar çeker.
  Örnek veriyorum sağlam yükselen bir coin ve daha yükselme potansiyeli görülen bir coinin marketcap değeri 100 milyonlardaysa 1 milyara gidene kadar 10x yapar.
  Ama 1 – 2 Milyar yapmış bir coine girmeyi tercih etmem. Çünkü 10 20 Milyar yapma olasılığı Binance a girip orada da ani yükselirse olur.
  Genelde coinler şu kademe ile yükseldiğini gördüm. 500bin / 750bin / 1.5 milyon / 3 milyon / 5 milyon / 15 milyon / 22 milyon / 40 milyon / 50 milyon / 100 milyon / 300 milyon / 500 milyon / 1milyar / 3 milyar / 10 milyar / 30 milyar
  Bu rakamlara göre misal her 3 milyon olan coin 5 milyon olmuyor ama 3 ü geçince 5 e gitmesi öngörülüyor.
 10. COIN KAÇ BORSAYA GİRMİŞ ARAŞTIR
  Coincapmarket den ara öğren. Az borsaya girmiş coinler sonraki her borsaya girdiklerinde yükselmeye devam ederler.
  (Nadir de olsa borsaya girip düşen coinler de olur.)
 11. COIN HOLDER SAYISI ARTIYOR MU GENEL VE GÜNLÜKTE TAKİP ET.
  Coincapmarket den öğren. Gem coin gibi bir şey almışsan Bsscan adresi ile günlük takip et.
 12. HAFTA SONU
  Hafta sonları genelde düşüş yaşanıyor. Cuma günü akşamına doğru BTC genelde bir miktar düşüyor bununla birlikte diğer coinler de düşüyor. Ben genelde cuma günü kardaysam satarım pazar gecesi düşükten tekrar alırım.
 13. DALDAN DALA
  Büyük fırsat yokken daldan dala zıplama. En çok kayıp bu şekilde oluyor ve yavaştan yavaştan paran ediyor.
 14. iNATÇI OLMA, DUR SOLUKLAN
  Kazanamıyorsan ve yaptığın işlemlerde zarar ediyorsan inat etme kapat ekranı başka şeyle ilgilen. O an piyasanın çoğu kötüdür ve kazanma oranı aşırı düşüktür.
  Bazen dolarda beklemek daha hayırlı olabiliyor.
 15. BİNANCE SAĞLAMDIR KAYIP NADİREN OLUR AMA DÜŞÜKTEN GİREREK BAŞKA BORSALARI DA KULLAN
  Bu işe soyunduysan gate.io ve mexc gibi borsaları da bilmelisin. Bu borsalarda binance a girmeden önce coinleri yakalarsan zor ama 10x gibi uçuk gelirler elde edebilirsin.
  Ama dikkatli olmalısın coini sağlam seçmelisin ki aynı oranda kayıp da edebilirsin.
 16. YENİ BORSAYA GİREN COİNLERDEN UZAK DUR
  Coinler genelde borsaya girdiklerinde genelde düşerler. Tepede almak düşüşte sizi ciddi zarara sokabilir. Bunun yerine pusuda bekleyip 1 hafta sonra coine dalmak daha mantıklıdır.
 17. SIKILINCA COİN SATMA
  Her gün kazanacaksın diye bir durum yok sıkıldığında ve hiç bir şey yokken durup dururken coinini satma.
 18. DAHA PROFESYONELLEŞTİĞİNDE İNTİKATÖR KULLAN
  Coini ayrıca investing ve tradingview gibi siteler yardımı ile indikatörler girerek takip edebilirsin.
  Özellikle stocastic indikatörü ile sürekli al sat yapabilir sürekli kar almayı deneyebilirsin.
 19. ZARARINA SATMA
  Btc yüzünden düşen coini zararına satma. BTC düşerken altcoinler çok fazla düşer ama BTC çıkarken de o oranda çıkar.
 20. KARARLARINI KENDİN VER
  Son analizi sen yap ve kimseye suç bulma!

Hoşçakalınız…

Yazar: utquick

Merhaba, Bu site 2017 senesinde kurulmuştur: Kemal SUNAL 'ın 100 Numaralı Adam filminden feyz alınarak kurulan sitemiz, filmdeki Halk Kahramanı rolünü de bünyesine katarak dürüst paylaşımlarda bulunmaktadır. Bizi takip ediniz. Büyük bir aile oluyoruz. Tek güvencemiz paylaşımlarımızın samimiliğidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

Cevabı alabilmek için E-Posta adresinizi doğru yazmaya özen gösteriniz.

css.php