Google Maps Türkiye’de Bulanık!


Google Maps: conilerin dünyamızı uydular vasıtası ile fotoğraflarını çekerek sanal bir dünya oluşturduğu bedava bir servistir.

Aslında çok güzel devasa bir hizmettir. Bize bu sistemi bedava vermelerinin bir çok nedeni vardır.

Bu servis başlarda çok ayrıntılı olmasa da dünyamızın fotoğraflarını çekerken, gelişen teknoloji ile bu fotoğraflar daha ayrıntılı ve yakın fotoğraf çekmeye başladı.
Ülkeler açısından bu bir tehdit oluştursa da ne yazık ki sistemin bedava olması,  bu yaygınlaşmış teknoloji stratejik bir biçimde hayatın bir parçası haline getirilmiştir.

Gerçi engellesen ne uydular dönüp duruyor. Çekme kardeşim desen kaç yazar. Sistem kapalı derler. yine kendilerine çekerler bize göstermezler.  🙂

Ayrıca bu sistemi yaygınlaştırdıktan sonra ileride sistemin inceliklerini para ile satarak gelir elde edilmesi de cabasıdır. (Bu ara gördüğüm kadarı ile maps api lerini para ile satmaya başlıyorlar)

Sistem günden güne gelişiyor. Bu uyduların sadece fotoğraf mı çektiğini sanıyorsunuz?

Bölgedeki kaynakları da araştırıyorlar! Altın, Bakır, Demir, Petrol ve Doğalgaz gibi kaynaklar bulunabiliyor.

Ne yazık ki bu derece kapsamlı teknolojik sistemler sadece amerika ve rusya da kullanılıyor.

Bizim sadece fotoğraf çekmek gibi işlevlere sahip tek bir uydumuz bulunuyor. o da yakın zamanda gönderilmişti. Göktürk isimli uydumuz.

Oldum olası bu harita işlerine merakım vardır.

Askerken hatırlıyorum da sahada-su diye bir harita programı vardı.

4 DVD den oluşan bu set içinde ülkemizin yakın çekim haritaları vardı.

O dönemde google maps vardı fakat bu kadar net fotoğraflar veremiyordu.

Sahadasu haritaların nereden alındığı hakkında bir fikrim yoktu fakat ya amerikanın ya rusların uydularını kullanmışlardır diye düşünüyordum. Ya da uçak çekimleri olabilirdi.

O dönemde maps yeni çıkmışken çamur gibiyken ben askerde bu fotoğrafları gördüğümde gururlanmıştım.

100numaraliadam Yeni Konu:  Google Maps Harita Kaydetme (Yüksek Çözünürlüklü)

Bu dvd ler kasada saklanıyordu ve dışarı çıkarılmasının çok büyük suça girdiğini hatırlıyorum.

Konumuza dönelim google çifte standart mı yapıyor dersiniz?

Google nedense bizim ülkemizdeki insanların, ülkemizi tam anlamıyla görmesine izin vermemekte!

Şöyle ki google maps haritalara yabancı ülkeden bağlandığınızda haritaya odaklandığınızda yaklaştırma değeri (zoom in) bir kaç tık daha fazla yakınlaşabiliyor. Bulanıklık ortadan kalkıyor.

Hatta doğu bölgelerindeki arazilere baktığımızda oradaki bölgelerin bir kaç değil üç beş kademe değerinde yakınlaştıramadığına şahit oldum. Görüntü çamur gibiydi. Şunu da gördüm ki bu engeli aşsak bile Irakta Suriyede bazı alanları yine de kısıtlıyorlardı!

Bu aklıma şunu getirdi: O bölgelerde malum Pkk unsuru ve ne idüğü belirsiz yabancı ajanların cirit attığı bölgeler var. Belli ki arazinin ayrıntılarını görmemize izin vermek istemiyorlar. Pkk zaten VPN kullanıyor yurt dışından bağlanıyor hatta bildiğim kadarı ile İsrailin insansız hava uçaklarının görüntüleri bile ne hikmetse canlı olarak ellerine geçebiliyor.

Neden çamur gibi haritalar görüyoruz diye google ile görüşmeler gerçekleştiren arkadaşlar var ve bu konu hakkında cevap olarak ülke güvenliği ile ilgili hassasiyeti öne sürmüşler ondan bize göstermiyorlarmış.

Malum ülkemizde terör olayları fazla. Bununla ilgili güvenlik birimleri irtibata geçmiş ve askeri bölgelerimizin ve bir çok bölgelerin detaylı bir şekilde görünmesine karşı çıkmış olabilir. Google da kısmi kısıtlamak yerine uğraşmak istememiş ve kökten bulanık yapmış olabilir.

Neyse konuyu örneklerle anlatayım ve sözün özüne geçeyim. Bu kısıtlamanın önüne nasıl geçilir?:

Aşağıdaki resimlerdeki farkları görebiliyorsunuz değil mi 🙂

Burası Ankara Gençlik Parkı Lunapark

İki üç sene önce bu görüntüyü netleştirmenin yolu çok basitti adres satırından tr kısmını silince haritalar netleşiyordu.

Şimdi ya yurt dışından bağlanacaksınız ya da VPN kullanıp yurt dışından bağlanırmış süsü vereceğiz.

100numaraliadam Yeni Konu:  Sağ Tuş Dosya Gönder Virüs Analizi

Siz resimleri inceleyin ben aşağıda VPN önerisinde bulunacağım.

Google Chrome Kullanıyorsanız şayet zenmate isimli bedava ve hızlı bir vpn servisi mevcut.

Bu sisteme sadece mail adresiniz ile bedava üye olduğunuzda google chrome eklentisi olarak çalışıyor ve istediğiniz zaman açarak yasaklı sitelere girebiliyorsunuz.

Biz bunu haritaları netleştirmek için kullanabiliriz.

Google mağazsına dalalım: https://chrome.google.com/webstore

Zenmate yazalım aratalım.

Aşağıdaki gibi 3-5 eklenti bulunacaktır.

Sonrasını anlatmaya gerek yok arayüz değişiyor vs. fakat mantık aynı. Sizden mail adresi istenecek onu girin. Sonra mail adresinize onay kodu gelecek veya onaylamanız için link gelecek. Ona tıklayın bedava şekilde kullanın.

Aktif olduğunu resimde görülen yeşil kalkan simgesinden anlayacaksınız.

Not:Resimde görülen yeşil kalkan simgesi sizde gri ise aktif değil demektir. Şayet mavi ise aktif olamıyor demektir! Resimdeki gibi yeşil olmuşsa yaşasın sınırsız özgürlük 🙂

Bu yazıyı derecelendirin!
 

Yazar: utquick

Merhaba,
Bu site 2017 senesinde kurulmuştur:
Kemal SUNAL 'ın 100 Numaralı Adam filminden feyz alınarak kurulan sitemiz, filmdeki Halk Kahramanı rolünü de bünyesine katarak dürüst paylaşımlarda bulunmaktadır. Bizi takip ediniz. Büyük bir aile oluyoruz. Tek güvencemiz paylaşımlarımızın samimiliğidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir