Google Maps Türkiye’de Bulanık!


Google Maps: Amerikalıların dünyamızı uydular vasıtası ile fotoğraflarını çekerek sanal bir dünya oluşturduğu bedava bir servistir.

Aslında çok güzel devasa bir hizmettir. Bize bu sistemi bedava vermelerinin bir çok nedeni vardır.

Bu servis ile dünyamızın fotoğrafları çekilirken yüksek megapikselli ve zoomlu makineler yoktu ve ayrıntılı çekilmiyordu, gelişen teknoloji ile bu fotoğraflar daha ayrıntılı ve yakın fotoğraf çekmeye başladı.
Ülkeler açısından bu bir tehdit oluştursa da bireysel kullanıcılar için sistemin bedava olması, bu yaygınlaşmış teknolojiyi hayatın bir parçası haline getirilmiştir.

Ne yazık ki ülkeler için oluşan tehditin önüne de geçemiyorsun uydular dönüp duruyor. “Çekmeyin kardeşim” desen kaç yazar. Uydular boşa dönüyor çekmiyoz sistem kapalı derler. Bu sefer kendilerine çekerler bize göstermezler. 🙂

Ayrıca bu sistemi yaygınlaştırdıktan sonra bedava olan bu sistemin inceliklerini para ile satarak gelir elde edilmesi de cabası oldu. (Bu ara gördüğüm kadarı ile maps api lerini para ile satmaya başlıyorlar)

Sistem günden güne gelişiyor. Bu uyduların sadece fotoğraf mı çektiğini sanıyorsunuz?

Bölgedeki kaynakları da araştırıyorlar! Altın, Bakır, Demir, Petrol ve Doğalgaz gibi kaynaklar görüntülerden tahmin edilebiliyor.

Ne yazık ki bu derece kapsamlı teknolojik sistemleri sadece Amerika ve Rusya ve Çin kullanılıyor.

Bizim sadece fotoğraf çekmek gibi işlevlere sahip tek bir uydumuz bulunuyor. o da yakın zamanda gönderilmişti. Göktürk isimli uydumuz.

Oldum olası bu harita işlerine merakım vardır.

Askerken hatırlıyorum da sahada-su diye bir harita programı vardı.

4 DVD den oluşan bu set içinde ülkemizin yakın çekim haritalarını görmüştüm.

O dönemde google maps vardı fakat sahadasu gibi gördüğüm netlikte fotoğraflar veremiyordu.

Sahadasu haritaların nereden alındığı hakkında bir fikrim yoktu fakat ya amerikanın ya rusların uydularını kullanmışlardır diye düşünüyordum. Ya da uçak çekimleri olabilirdi.

O dönemde maps yeni çıkmışken çamur gibiyken ben askerde bu fotoğrafları gördüğümde gururlanmıştım.

Bu dvd ler kasada saklanıyordu ve bu bilginin dışarı çıkarılmasının çok büyük suça girdiğini hatırlıyorum.

Konumuza dönelim google çifte standart mı yapıyor dersiniz?

Google nedense ülkemizdeki insanların, topraklarımızı tam anlamıyla görmesine izin vermemekte!

Şöyle ki “google maps haritalar” sistemine yabancı bir ülkeden bağlandığınızda incelerken haritayı yakınlaştığınızda yaklaştırma (zoom in) değeri Türkiyeye nazaran bir kaç tık daha fazla yakınlaşabiliyor. Türkiye’de baktığınız bulanıklık ortadan kalkıyor.

Hatta doğu bölgelerindeki arazilere odaklanddığınızda oradaki bölgelerin bir kaç zoom değil üç beş kademe zoom kademesinde yakınlaştırmadığına şahit oldum.

Görüntü çamur gibiydi. Gördüm ki bu engeli aşsak bile sınırımıza baktım Irak’ta Suriye’de bazı alanları yine de kısıtlıyorlardı!

Bu aklıma şunu getirdi: O bölgelerde malum Pkk unsuru ve ne idüğü belirsiz yabancı ajanların cirit attığı alanlar var. Belli ki arazinin ayrıntılarını görmemize izin vermek istemiyorlar. Pkk zaten VPN kullanıyor yurt dışından bağlanıyor hatta bildiğim kadarı ile İsrail’in insansız hava uçaklarının görüntüleri bile ne hikmetse canlı olarak ellerine geçebiliyor.

Neden çamur gibi haritalar görüyoruz diye google ile görüşmeler gerçekleştiren arkadaşlar var ve bu konu hakkında cevap olarak ülke güvenliği ile ilgili hassasiyeti öne sürmüşler ondan bize göstermiyorlarmış.

Malum ülkemizde terör olayları fazla. Bununla ilgili güvenlik birimleri google ile irtibata geçip, askeri bölgelerimizin ve kritik alanların detaylı bir şekilde herkese görünmesine karşı önlemlerini almış durumdalar. Google da zaten kısmi kısıtlamak yerine uğraşmak istememiş ve kökten bulanık yapmış.

Neyse konuyu örneklerle anlatayım ve sözün özüne geçeyim. Bu kısıtlamanın bulanıklığın önüne nasıl geçilir?

Google Maps Bulanık Giderme

Aşağıdaki resimlerdeki farkları görebiliyorsunuz değil mi? 🤓

Burası Ankara Gençlik Parkı Lunapark.

İki üç sene önce bu görüntüyü netleştirmenin yolu çok basitti adres satırından tr kısmını silince haritalar netleşiyordu. Şimdi yemiyor.

Ya yurt dışından bağlanacaksınız ya da VPN kullanıp yurt dışından bağlanırmış süsü vereceksiniz.

Siz resimleri inceleyin ben aşağıda VPN önerisinde bulunacağım.

ZENMATE EKLENTİSİ İLE VPN BAĞLANTISI

Google Chrome Kullanıyorsanız şayet zenmate isimli bedava ve hızlı bir vpn servisi mevcut.

Bu sisteme sadece mail adresiniz ile bedava üye olduğunuzda google chrome eklentisi olarak çalışıyor ve istediğiniz zaman açarak yasaklı sitelere girebiliyorsunuz.

Biz bunu haritaları netleştirmek için kullanabiliriz.

Google mağazsına dalalım: https://chrome.google.com/webstore

Zenmate yazalım aratalım.

Aşağıdaki gibi 3-5 eklenti bulunacaktır.

Sonrasını anlatmaya gerek yok arayüz değişiyor vs. fakat mantık aynı. Sizden mail adresi istenecek onu girin. Sonra mail adresinize onay kodu gelecek veya onaylamanız için link gelecek. Ona tıklayın bedava şekilde kullanın.

Aktif olduğunu resimde görülen yeşil kalkan simgesinden anlayacaksınız.

Not:Resimde görülen yeşil kalkan simgesi sizde gri ise aktif değil demektir. Şayet mavi ise aktif olamıyor demektir! Resimdeki gibi yeşil olmuşsa yaşasın sınırsız özgürlük 🙂

Yazar: utquick

Merhaba, Bu site 2017 senesinde kurulmuştur: Kemal SUNAL 'ın 100 Numaralı Adam filminden feyz alınarak kurulan sitemiz, filmdeki Halk Kahramanı rolünü de bünyesine katarak dürüst paylaşımlarda bulunmaktadır. Bizi takip ediniz. Büyük bir aile oluyoruz. Tek güvencemiz paylaşımlarımızın samimiliğidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

Cevabı alabilmek için E-Posta adresinizi doğru yazmaya özen gösteriniz.

css.php