Yeni Çıkan Shit, Gem Coinler Nasıl Bulunur. Scam Coin Nedir?

Merhaba kriptocular,

Gem coin nedir, yeni çıkan Gem coin nasıl bulunur, nasıl satın alınır hepsine değineceğiz.

Ayrıca gem coinlerde dolandırıcılardan bahsedeceğim!

Bu yazı gem coinler ile alakalı genel bir rehber niteliğindedir.

Gem (Shit-Bok) Coin Nedir? 💩

Gem coin; Halktan birinin veya bir kaç kişinin basitçe yazılımsal olarak çıkarabileceği sanal para çeşitlidir.

Gem coinlerin bir diğer adı da shit coindir yani bok coin diye geçer. 😄

Yani:

GEM COIN = SHIT COIN = BOK COIN

Öncelikle uyarılarımı yapmam gerekecek!

Gem Coinler ile işlem yapmadan önce tehlikenin farkına varmalısınız.

Gem coinler borsa coini değildir. Borsaya çıkanları da vardır tabi ama o zamana kadar üye sayısının hacminin çok artmış olması gerekir. (300milyon vs.)

Bu alemde borsaya bile güven yokken gem coinler kesinlikle güvensizdir. Gem coinlerde çok nadir de olsa güzel proje çıkar. Ama bu oran yüzde 1 civarında var yok. Ona göre riskleri değerlendirin

Artık elini kolunu sallayan ufak bir hareket ile coin çıkarabiliyor.

İş böyle olunca dolandırıcılar da her gün yüzlerce coin çıkartıyor! Sonrasında milleti tokatlayıp kaçıyor.

Çiftlik Coin 😀

Bazı coinler de sahibine para kazandırmak için çıkmıştır ama sonradan beklenene büyümenin üzerinde bir yükselme gerçekleştirirler. İş böyle olunca mecburen üzerine proje üretirler. 🙂

Scam Coin Nedir?

Dolandırıcıların çıkardığı coinlere verilen isim: Scam coin veya Spam coin olarak geçiyor. Scam=aldatmaca demek.

Bu alemde gezecekseniz dolandırılmamanız ve dikkat etmeniz adına bunları anlatmayı kendime vazife edindim.

Scam Coinlerin Grafiğine Poo Sitesinden Bakacağız.

Bu coinlerin grafiğine bakarken genelde https://poocoin.app/ sitesini kullanırız.

Coinin contract adresini biliyorsak misal elongate: https://poocoin.app/tokens/0x6d565dadbc2c4561864bc4131a72f43e5fedb4be

Burada bu adres  0x6d565dadbc2c4561864bc4131a72f43e5fedb4be coinin kontrat adresidir. Bu alana hangi coinin adresini yazarsanız onun grafiği çıkar.

Scam coinler nasıl çalışır. Nasıl Tespit Edilir.

 1. Coin piyasaya sürüldüğünüde satışa kilitlidir. Yani sadece alım vardır satım yoktur. Hal böyle olunca bir kere almışsanız geri satamadığınız için paranız onlarda kalır.
 2. Coin ilk çıkmadan evvel sahte paralar ile şişirilir. Sonrasında yükselişi görenler para yatırdıkça satış ile paralar tokatlanır. (Buna Rugpull denebilir.)
 3. Coin ilk çıkışında gerçek paralar ile şişirilir. Sonrasında para yatıranlar olduğunda 2x olacaktır ve bu anda satılır. (Buna da Rugpull denebilir.)
 4. Coin ilk çıktığında kayma değeri vs yüksek tutulmuştur. Normalde bu değer Slippage Tolerance olarak geçer.
  Kayma değeri şu mantıkla çalışır: Misal 100 dolar yatırdığınız ve coinin yüzde 10 kayma değeri mevcut.
  100 dolardan yüzde 10 keser ve bunun yarısını coinde bekleyenlere belli zamanda  dağıtabilir.
  Diğer 5 i de ana kasaya atabilir. Yani yatırır yatırmaz aslında 90 dolarınız vardır ve 2x yaparsa 180 dolar eder.
  180 doları çekmeniz halinde de yüzde 10 keser. Yani 180 doları vermez yüzde 10 u kesince 162 dolar verir.
  Dediğim gibi bu değer genelde Yüzde 10 civarındadır. Bu değeri coini almadan evvel kontrol etmek gerekir.
  %100 yapanlar var! Paranızın tamamı kayma değerine giderse paranız çöp olur.
 5. Her şey normalken paraları alıp kaçabilirler bunun da garantisi yok bu durumda normal giden coininiz de scam coin olur.
 6. Scam coinlerin poo da belirtilen arz miktarı ile bsscan sitesindeki arz miktarları gibi bilgiler birbiri ile tutmuyorsa scam olur.
 7. En basit tespiti poo yapıyor zaten! Eskiden yapmıyordu ama şimdi sizi uyarıyor. Aşağıdaki resme dikkat ederseniz solda kırmızı bir yazı olacak. Burada poo şunu tespit etmiş ki buraya atacağınız coini geri bozduramazsınız para orada kalır demek istiyor. O yazıyı görürseniz koşarak uzaklaşın!

Anlık olarak Scam Coinlere buradan bakabilirsiniz: https://tokensniffer.com/tokens/scam

Siteyi inceleyin ne kadar scam coin olduğuna inanamayacaksınız. Düşünün ki bu sadece görünen kısmı. Yani tüm scam coinler değil!


RugPull Coin Nedir? Örnek bir RugPull Faciası

Rugpull dediğimiz olay scam kategorisine girer ve şu şekildedir; proje, sadece projeyi çıkartan kişilere kazandırır. Bunun iki taktiği vardır.

 • Projeyi çıkartanlar tepede satar proje ile daha ilgilenmezler.
 • Proje çıkmadan evvel coini alanlar millet alım yaptıkça eş zamanlı satış yaparlar. (Sonrasında proje tutarsa ileride yine satarlar tutmazsa zaten kar yapmışlardır. Aşağıda örnek mevcut.)
100numaraliadam Yeni Konu:  Floki Uni Gem Coin Tanıtımı

İkinci seçenekte yazdığım rugpull scam için örnek yazayım:

06.06.2021 tarihinde saat 01:00 de çıkacak olan bir projenin tanıtımını yaptılar.

Tanıtımı yaparken youtuberları twitterı tiktoku facebooku vs her yeri kullandılar.

Öyle ki token çıkmadan evvel telegram grubu 12bin 13bin kişi kadar şişmişti. Bu alım öncesi için güzel bir değer.

Neyse saat 01:00 de herkes gibi hazır bekliyor ben de bekliyorum çünkü ilk alanlardan olursam düşüncem 10 dolar atacağım, 10x yapınca 100 doları çekecektim 🙂

Reklamı yapılmış yeni çıkan tokenlerde kesinlikle dikkat etmeniz gereken en büyük olay şudur: Telegram gruplarında siz almak için contract adresi çıksın diye beklerken dolandırıcılar ara sıra contract yazıp aynı isimde ama sahte token contractını veriyorlar buna kesinlikle aldanmayın! Hatta contract diye sormayın bile! Zaten projenin sahibi contract adresini vakti gelince veriyor.
Proje sahibinden önce token adresini bulmak için müneccim olmanız gerek.

Hikayeye geçelim…

Bu telegram grubunda saat 12:50 de token çıkmasına 10 dk kala telegram yazı yazmalara kapatıldı bu olması gereken profesyonelce bir davranış. Çünkü dolandırıcılar farklı contract adresleri veriyorlardı umarım yemedik!

Asıl token contract alım adresi ise uzun açıklama ile zaten admin tarafından yazılacaktı. Bekle bekle saat 01:38 olmuştu ki Ben çıkacak olan contract adresini hem telegramdan hem sitesinden hem de twitterdan takip ediyorum.

O da ne sitesinde bir numara belirdi. Aynı sitede bir numara daha belirdi. Bu iki numarayı aldım grafiğine bakmak için poo sitesine yapıştırdım.

Bir tanesinin adı: SaveTheKids (STK/BNB)
Poo adresi: https://poocoin.app/tokens/0x973c6e5dfaa92f17adfd988ee7fabb29dbcc62e0

Diğerinin adı: SaveTheKids (KIDS/BNB)
Poo adresi: https://poocoin.app/tokens/0xda2aa38ebcfb7f06564f7b5530edf5c9e28c5686

Kendi sitesinde 2 adres vermesi ayrı olay hem verdiği adreslerde güvensiz gelmişti. Ama Allahtan bu adreslerde alım yapılamıyordu. Ben almayacaktım ama alınabiliyor mu diye denedim. Peki bu adresler kendi sitesinde nereden çıkmıştı?

Ya kendi sitesi o anda hacklenmesi sonrasında siteye hackerlar adres girdiler ya da örnek adres olarak yazıldı unutuldu. Ya da projenin sahibi aynı zamanda buraya para atanların parasını da alacaktı ama o adrese para yatırılmıyordu.

Neyse bu kısmı geçelim.

Bu adreslere itibar etmeden takip ettim. Sonra telegramda arada yazıyor aya çıkacağız vs diye gaz veriyor bekletiyorlar insanları. Saat 01:00 de verilmesi gereken adres geciktirildi.

Saat 01:38 olmuştu ki 15 dk falan kaldı diye yazdılar. Neyse buraya kadar bekledik bekleyecektik mecburen.

Sanırım bir şeyler ters gitti ve dalavereyi düzgün kuramadılar. (Biz tabi dalavere olarak düşünmedik ve bir şeyler ters gitti diyoruz.)

Neyse contract adresini sonunda verdiler: 0x7acf49997e9598843cb9051389fa755969e551bb
Poo sitesi: https://poocoin.app/tokens/0x7acf49997e9598843cb9051389fa755969e551bb

Baktım ki önceki adresler ile alakası yok.

Adresi aldım pancakeswapa girdim kayma değeri yüzde 4 denmişti ama ani çıkışlarda kayma değeri de beraberinde yükselebiliyor o yüzden garanti olsun diye alım sırasında başarısız durumlar olmasın diye değeri yüzde 5 bile girmiştim.

Zaten alacağım miktar 10 dolar yani 10 dolardan yüzde 5 kesilse ne olacak. Ama yine alım yaptırmadı. Hatta yüzde 15 i bile denedim olmadı. Neyse grafiğe baktığımda kimse alamıyor gözüküyordu. 0 dolar ile belli bir miktarlar alınıyor gibi görülüyordu. Bu şaibeli bir durumdu.

Bu durum ya bizim alamadıklarımızın grafiğe yansımasıydı ya da bizden evvel bedavaya token alanlar bu şekilde grafiğe yansıyordu. Telegramda yazdılar ki yanlışlıkla düşük alım değeri girmişiz şimdi düzeltiyoruz vs. ben bu süre zarfında bile sorun çözülmesini beklemeden alım için sayfayı yenileyerek alıma devam ettim.

Yani amaç ilk alan olmaktı grafiğe bile bakmadım.

Sonunda almıştım. ben aldıktan sonra baktım ki sorun çözüldü yazdılar ve millet alıma başladı. Yani demem o ki ilk alanlardanım 0.17-0.18 gibi bir değerden almış olmam gerekiyor. Grafiği inceledim ve gördüğüm tablo tamamen üçkağıda yönelikti. Token çıkmadan 15 dk öncesinde grafik 10x yükselmişti. Üstelik 15 dk öncesinde kimse alamamıştı bu nasıl olmuştu?

100numaraliadam Yeni Konu:  Tek Ekran Kartı ile Kripto Para Madenciliği (Coin Mining) Günde 10-20 TL Kazan.

Tabi ki dolandırıcılık. Neyse projeyi yapanlar önceden kendine pay koymuş dedik yine belki yükselir dedik ama o da ne! Millet aldıkça aynı zamanda satışlar oldu. Yani dostlar önceden bedavaya token alanlar elindeki miktar arttıkça satıyordu.

Muhtemelen projenin sahipleri 10 kişi ise anlaşmışlar kura çekmiş sıraya dizilmişler millet aldıkça örneğin 10bin dolar birikince sırası gelen satıyor. Böyle böyle alanlar yükseleceğini beklerken alanların parası proje sahiplerine gitti.

Proje sahipleri belki yaptıkları reklama çok güvenmişti ve tüm sırası gelenler sattığında grafik yine yükselir zannettiler. Ama öyle olmadı telegramda twitter da millet projeyi protesto edince proje çöp oldu!

Bu olaylar dönerken arka planda diğer dolandırıcılar da iş başında… aynı coin adı altında çıkmış olan scam coinlere de millet parasını kaptırdı… Aldılar satamadılar.

Bu tarz olayları yazıyorum ki başımıza gelebilecekleri görün diye. Güven verici gibi görünen bir projede bile millet parasını kaptırabiliyor. Dikkat etmekte fayda var.

Bu arada merak edenlere. 1 gün sonrası yatırdığım 10 dolar 3 dolara düştü 🙂


Yeni gem coin nasıl bulunur?

Yukarıda gem coinlerin tehlikesinden bahsettim.

Her ne kadar tehlikeli olsalar da aslında sağlam bir coin tutturdunuz mu en çok kazandıran da gem coinlerdedir.

Hele ki en başında yakalayabilirsek miss.

Normal borsada coinler yüzde 10 – 20 oynama yapar fakat gem coinlerde 10x 100x hatta 100x söz konusu olabiliyor.

Tabi bu kadar oynak bir coinde aynı oranda kaybetme riski de var.

Bu yüzden gem coinlere girerken tamamen kaybetme riskini göze almalısınız. Kaybetseniz de üzülmeyecek meblağ ile işlem yapmalısınız.

Sağlam olmayan bir coine 1000 dolar yatırıp kaybetmektense 10 dolar yatırıp kazanmak daha iyidir.

1. Yöntem: CoinMarketCap ve CoinGecko

Scam olmayan gem coinler genelde 2 sitede listelenirler.

Bu siteler: https://coinmarketcap.com/ ve https://www.coingecko.com

Gem coinler piyasaya çıktıktan belli gün sonra bu sitelerde listelenirse, hem güven sağlamış hem de daha çok kitleye ulaşmış olurlar.

Bu sitelerde listelendiği anda bir anda artış gösterirler.

Bu iki siteden coinmarketcap a giren coin coingeckoya göre daha fazla artış gösterir.

Bu siteleri nasıl kullanacaksınız…

Coincap ile yeni çıkan coin avı:

Bu siteye giriyoruz: https://coinmarketcap.com/tr/new/ Özellikle o gün çıkmış coinler daha çok artma potansiyeline sahip olacaktır.

Örneğin Alturayı gözümüze kestirmiş olalım…

Kontrat adresini özellikle coinmarketcaptan almanız daha güvenli olacaktır.

Son olarak coincaptan aldığımız adresi poo ya yazıp grafiğine bakıyoruz.
Poo yazarken:
https://poocoin.app/tokens/(BU ALANA KONTRAT GELECEK)
https://poocoin.app/tokens/0x8263cd1601fe73c066bf49cc09841f35348e3be0

CoinGecko ile Gem Coin Avı:

Bu sitede coin aramak samanlıkta iğne aramak gibi!

Bu sitede son çıkan coinler direk gözükmüyor onun yerine…

Size binance smart chain ağına dahil yani bizim alabileceğimiz coinlerden çok yükselmemiş olanlardan listelettiğim özel filtre linkini vereceğim.

Filtreli Link: https://www.coingecko.com/tr/coins/all?utf8=%E2…

Burada uzunca bir liste bizi karşılayacak. Saatlik grafiğe tıklamayın tüm coinlerin olduğu saatlik grafik listesi açılır!

Bu resimde saatlik olarak yükselenleri inceleyin. Özellikle sonu 0,00000000 olan coinlere girebilir şansınıza sıfır atmasını bekleyebilirsiniz.

2. Yöntem: TokenSniffer Sitesi

TokenSniffer sitesi ile arama yapacağız.

Önce uyarayım…

Dikkat Burası Çok Güvenli Olmamakla Birlikte Şansınız varsa Coincapta listelenmeden Yakalama İhtimaliniz Var.

Siteye girelim: https://tokensniffer.com/

Bu sitede yeni çıkan coinler, yeni olarak yükselişe geçmiş olan coinler ve scam coinler bulunur.

Yeni çıkmış bir coin, scam listesinde değil diye scam olmama ihtimalini görmezden gelmeyiniz!

Bu coinlerden sağlam olanı artık istem göre bulabilirsiniz. Ben hepsinin contrat adresini kopyalayıp poo sitesine yapıştırarak inceleyerek giriyorum.

Size iki tane örnek göstereyim.

3. Yöntem coinhunt.cc Sitesi

Site: https://coinhunt.cc/

Bu sitede günlük çıkan sağlam coinler listeleniyor. Ayrıca diğer sağlam coinlerin istatistiğini de bulabiliyorsunuz.

Coin aramadan kesinlikle bakmanız gerek.

4. Yöntem: Reddit Gruplarından Gem Coin Avı

Yeni çıkacak olan coini reddit gruplarından arayabilirsiniz fakat bu en tehlikelisi olduğu için bu konuya eğilmeyeceğim. Sadece google a reddit gem yazıp 24 saatlikte arama yaparsanız bir şeyler bulursunuz. Ama bulduklarınızın arasında yolun başındaki coinleri bulacağınız gibi scam olma ihtimali yüksek coinler de karşınıza çıkacaktır.

100numaraliadam Yeni Konu:  Coin Analizi İçin - Yardımcı Siteler

Metamask Cüzdanı İle Gem Coin Alımı

Gem coinleri kısaca nasıl alabileceğinize değineceğim.

 1. Metamask cüzdanını google chrom eklentisi olarak entegre edeceğiz:
  https://chrome.google.com/webstore/detail/metamask/nkbihfbeogaeaoehlefnkodbefgpgknn
  Firefox vs kullananlar konuyu araştırsın onlar için de eklentiler mevcut.
 2. Metamaska yeni üye olacaksanız yeni üye ol kısmına tıklayın üyelik işlemlerini halledin.
  Şifrenizi ve size verilen 12 adet kelimeyi bir yere not edin!!! Bunu unutursanız bir daha paranızı çekemeyebilirsiniz.
 3. Metamask cüzdanına bnb göndermeniz gerekiyor. Başka pariteden eth vs işlem yapmanızı tavsiye etmem.
  Gem coinler genelde binance smart chain (bsc) ağı için çıkıyor çünkü bsc de işlem ücretleri çok düşük.
  Diğer ağlarda gönderim ücreti ve coini alım ücretleri pahalı! Misal etheryum ağı kazık. Neyse konuyu dağıtmayalım.
  Herhangi bir borsada paranız var ise o borsadan bnb alıp metamask cüzdanınıza atmanız gerekmekte.
  Ben Binance borsası üzerinden resim ile anlatacağım. Diğer borsalarda bnb alıp bsc ağından gönderebilirseniz o da olur.
  Binanceda bir miktar BNB alın. Sonra sırayla: Cüzdan/Çekme kısmına girip BNB yi seçeceksiniz parayı buradan metamask adresinize çekeceğiz.
  https://www.binance.com/tr/my/wallet/account/main/withdrawal/crypto/BNB
  Yukarıda kopyaladığımız Metamask adresini aşağıda Binace kısmına yazıyorsunuz binance dan gönderdiğinizde 5-10 dk içinde hesabınıza para yatmış olacak.
 4. Şimdi Metamask hesabınızda BNB olduğuna göre satın alma işlemine geçelim.
  Gözünüze kestirdiğiniz bok coinin contrat adresi lazım.
  BU KISIMDA KIRMIZI İLE VE BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM SAKIN OLA Kİ GÖNDER KISMINDAN CONTRATA PARA GÖDNERMEYİN!!! O COİNE BAĞIŞ YAPMIŞ OLURSUNUZ 🙂
  ÇÜNKÜ SATIN ALMA İŞLEMİNİ SWAP BORSASINDAN YAPACAĞIZ.
 5. PancekeSwap sitesine gidip satın alacağız. Genelde çoğu gem coin bu adresten alınır.
  Bu siteye girdiğimizde metamaskımızı bağlamamız gerekiyor.
  Sağ üstten connect butonuna basın cüzdanı siteye bağlayın ki BNB lerimizi görsün.
  Pancakeye belirlediğimiz coinin kontrat numarasını yapıştırıp istediğiniz oranda BNB leri takas edeceğiz.

  Yukarıdan değer girmeden evvel aşağıdaki bonusu okuyunuz.

BONUS: Gem Coinleri Satın Alırken Kayma Miktarı Minimum Tut

Bonus olarak Gem coinlerdeki kayma miktarını düşürecek hileyi anlatayım.

Satın alırken coinin alt taraftaki değerini sonunu 1 yazıyoruz. Kayma değerini ise 0.01 yazıyoruz. Böylece yüzde 12 lik bir bedel ödemeden sisteme girmiş oluyoruz.

Dikkat bu işlem her zaman yemiyor. Ayrıca işe yarayacaksa da sadece alımda işe yarıyor satarken işe yaramıyor!


Son Olarak Bok Coinlerden Kar Etmek İçin:

 1. Coini incele coin ile ilgili bir gelişme var mı bir twit bir video vs.
 2. Coinin sitesi var ise bir miktar ciddi olduğu düşünülebilir.
 3. Coincap veya coingecko da listelenmişmi incele
 4. Çok yükselmiş coine girme
  Dip noktasından örneğin 10 dan 90 a çıkmış coin illa ki düşüyor 50 lere bekleyin oradan girin. Sonra 50 den 150 ye giderse 3x den satarsınız.
 5. 1 Katirilyon arzı olan coinlerde 9 ve 10 sıfır gibi bol sıfırlı görürseniz şansınız çok olacaktır.
 6. 1 milyonluk coinlerin sıfırı bol olmaz yanılma.
 7. İçine sinmeyen coine girme.
 8. Coine girmeden önce aniden çıkacak diye acele etme izle grafiğini analiz et !
 9. Coinin telegram adresine gir ve üye sayısının arttığına emin ol!

Son olarak: Coinlere girmeden şu siteyi de kullanabilirsiniz. Coinin scam coin olup olmadığı hususunda bizi uyarıyor. http://www.bscheck.eu/

Özetle: Gem coinleri iyi araştırıp sağlam olana az bütçe ile girip 2-3 x yapınca çıkmak en doğrusudur.

Yatırım Tavsiyesi Değildir Hoşçakalınız efemm…

Bu yazıyı derecelendirin!
 

Yazar: utquick

Merhaba,
Bu site 2017 senesinde kurulmuştur:
Kemal SUNAL 'ın 100 Numaralı Adam filminden feyz alınarak kurulan sitemiz, filmdeki Halk Kahramanı rolünü de bünyesine katarak dürüst paylaşımlarda bulunmaktadır. Bizi takip ediniz. Büyük bir aile oluyoruz. Tek güvencemiz paylaşımlarımızın samimiliğidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

27 Cevaplar

 1. Ali c dedi ki:

  Başkan internette günlerdir böyle bir şey arıyorum Eline koluna sağlık 🙂

 2. DOĞAN S. dedi ki:

  2 ayda harcadığım zamanı adam burada ortalama 10 dakikalık yazıyla her şeyi anlatmış. Teşekkür ediyorum

 3. Hasancan dedi ki:

  Hocam eline koluna sağlık. Bu kadar tane tane öz bir anlatım görmedim. Yarın ilk işim notlarımı tutup işe koyulmak. Teşekkürler güzel anlatımın ve bilgilerin için.

 4. murii dedi ki:

  Şahanesiniz.. Süper bilgiler..

 5. Cmsturk dedi ki:

  Vermiş olduğun bilgiker içşn teşekkür ediyorum çok sağol güzel insan, kalbim seninle.

 6. Can dedi ki:

  Hocam satarken nasıl satacağız peki ? Gene pancakeswap üzerinden satacağız sanırım ama nasıl olacak ?

  • utquick dedi ki:

   Tabi ki Pancake üzerinden işlem yapacaksınız.

   Satarken de aldığımız işlemin tersini yapacağız.

   Aldığımız coin üstte olacak. Altta BNB seçeceğiz.

   Swap diyerek bu sefer coini bnb ye değiştirmiş olacağız.

   Burada bilmeniz gerekenler!

   1. Bazı coinlerde satarken aprove seçeneği çıkar.
   Bu seçenek ilgili coinin sözleşmesine vereceğiniz onaydır.
   Satmadan bunu önce onaylamanızı ister. Zaten onaylama süreci dolmadan satış yapamazsınız.
   O yüzden ani yükselişte acil satmak için aldığınız coinde approve seçeneği varsa önce bunu halledin derim.
   Aprove onay aşaması 1 dk sürer. Bu aşamada aprove üzerinde dönen bir imleç çıkar sizi bekletir.
   Bazen panceke de problem çıkar ve bu süre uzar!
   Aprove aşaması sonrasında swap butonu gözükür ona basarak satabilirsiniz.

   2. Swap butonuna basarken bu işlemin belli bir miktar bnb harcayacağını bilmeniz gerekir.

   3. Her coinin belli bir kesinti ücreti vardır. Bu kesinti ücretini girebilmek adına ayar düğmesine basarak ayarlıyorsunuz. (Yukarıda resim var slippage tolerance yazan kısım.)
   Her zaman 0.01, 0.05 ve 0.1 gibi düşük kesintileri önce deneyin bazen tutuyor.
   Tutmamışsa…
   Kesintiyi bilmiyorsanız şu yöntemi yapın.
   Misal yüzde 5 yapın satmayı deneyin satmazsa kırmızı uyarı çıkar, yüzde 7 yapın deneyin yine satmazsa yüzde 11 yapın satacak gibi olursa yüzde 10 yapın yine satacak gibi olursa yüzde 9 yapın satmazsa tekrar yüzde 10 yapın. 🙂 Burada maksat şudur; tolerans değeri üzerinde değer girerseniz o kadar kesinti yapar. Yani yanlışlıkla yüzde 50 değer girerseniz yüzde 50 paranız kesilir. Tam miktarınca yazın ki paranız boşa gitmesin.

   4. Satarken bir şekilde işlem uzarsa ve satmazsa tekrar satmak isteyeceksiniz her işlemden ücret alınır. her işlemin ücreti 10-20 TL civarında olması lazım. Cüzdanınızda belli biktar bnb bulundurun. Ayrıca satmayı hızlandırmak için orada eth üzerinden para keserek işlemi hızlandırma menüsü bulunuyor oralara basarak paranızı heba etmeyin.

   5. Bir coin alırken (sonradan satabilmeniz için) Panceke, cüzdanınızda belli bir bnb miktarı bırakacaktır.
   Bu miktar, genelde 3-4 işlem yapabilecek kadardır.

   6. Ayrıca aldığınız coin ileride borsaya girerse, o borsadan hesap açarak kendi borsa adresinizin ilgili coin adresine pancekeden aldığınız coinleri gönder kısmından gönderebilirsiniz. (Önce düşük miktar göndererek deneyebilirsiniz.) Borsaya da gönderseniz keseceği yüzde 10 vs kesinti varsa kesecektir.

   7. Bazı borsalarda listeleneceğini öğrendiğiniz zaman o borsaya coinleri göndererek borsaya giriş aşamasındaki pump dan yararlanarak satış yapabilirsiniz. Genelde mxc ve gate borsalarında pump yaşanıyor.

   • Can dedi ki:

    Uzun uzun yazdığınız için teşekkür ederim hocam. Bir sorum daha olacaktı busd ile coin alabilir miyiz gene ? Bnb miktarımızın bir kısmını busd’a dönüştürsek bir kısmını da komisyon için bıraksak. Bu işlemin bizim için herhangi bir sakıncası olur mu ?

    • utquick dedi ki:

     “Bnb miktarımızın bir kısmını busd’a dönüştürsek bir kısmını da komisyon için bıraksak.”

     Bu mümkün…

     Bnb, dolar karşısında düşeceği endişeniz varsa bunu yapabilirsiniz.

     Bnb nizi busd a dönüştürürken yüzde 1 komisyon keseceğini unutmamalısınız!

     Busd ile istediğiniz coini alabilirsiniz diye biliyorum.
     (Bunu denemedim. Siz deneyecekseniz önce düşük miktar ile deneyin derim! Denerseniz bizi de aydınlatırsınız.)

     Fakat her işlemde bnb ile kesim ücretini kesecektir. O yüzden her halukarda bnb bulundurmalısınız.

     Ben hiç busd almayı düşünmemiştim çünkü bnb hep artıyordu yani cüzdanda Bnb bulundurmanın da avantajı vardı.

     Param Binance borsasında güvenli şekilde dururken Kendime alacağım gem kadar bnb gönderiyordum.

     O miktar kadar gem i alıyordum.

     Daha sonraları Binance BNB gönderim miktarını düşürdü.

     En düşük gönderim miktarını 0,1 bnb yaptı.

     Bu durumda düşük paraları gönderemez olduk.

     Artık düşük paralarda kullandığım yöntem; binance dan metamask a usdt göndermek.

     • Can dedi ki:

      Teşekkürler cevap için. Usdt gönderince tekrar bnb’e dönüştürmek gerekiyor mu yoksa trade sekmesinde bnb yerine usdt seçmek yeterli oluyor mu acaba ? bir de bir coin aldım diyelim onu kaçtan hangi seviyeden aldığımı maaliyetimi nereden görebilirim ?

      • utquick dedi ki:

       Bunun cevabını bilmediğimden önce bnb ye dönüştürüp coin aldım.

       Busd ile ve Usdt ile coin alımı sorusunu netleştirelim ilk fırsatta deneyeceğim yazarım buraya.

       Dönüştürmek için de komisyon kesiliyor. paso komisyon 🙂

       Diğer sorunuza gelince.

       Yaptığınız işlemleri öğrenmeniz için…

       Bnb ağı ile yapılan işlemlerde bsscan.com,
       Etherium ağı ile alınan tokenlerde https://etherscan.io/ sitesinden sorgulama yapıyoruz.

       Biz genelde BNB ağı üzerinden token aldığımız için bsscan adresini kullanacağız.

       Metamask içinde account yazan numarayı kopyalayın. Bu sizin hesabınızın adres numarasıdır.

       Bu numara ile hesabınızda dönen tüm olayları bulabilirsiniz. (Alınan satılan yakılan havadan gelen airdroplar vs..)

       Ayrıca başkalarının hesap numarasını biliyorsanız onların hesaplarında da dönen olayları da bulabilirsiniz 🙂

       Neyse konumuza dönelim metamask account numarasını kopyaladınız, şu adresin dibine ekleyince tüm ayrıntıları görebilirsiniz.

       https://bscscan.com/txs?a=

       yani…

       https://bscscan.com/txs?a=0xASDFGASDG….

       Aldığınız coin miktarını ne kadarlık aldığınızı öğrenmek için Aşağıdaki fotoğrafları inceleyin.

       Coini grafik olarak tam olarak kaçtan aldığınızı öğrenemiyorsunuz!

       • Can dedi ki:

        Hocam peki, alım ya da satım emri verebiliyor muyuz ? Şu seviyeyi gördüğün satsın ya da şunun altına indiğinde şu kadarlık alım yapsın gibisinden ? Borsa istanbul’daki gibi işlemler mümkün mü ?

        • utquick dedi ki:

         Bu soruyu sorduğunuza göre olayın ciddiyetini tekrarlamam gerekecek. Bu coinlere güven olmaz öyle bist gibi canlı borsa değil burası.
         (Ciddi projeler daha sonra düşük çaplı borsalara giriyor. Ancak bu durumda al sat yapılabilir.)

         shit coinler ilk çıktığında çok düşük paralar ile işlem yapılması gereken swap borsasından alınıyor.

         Yani elinizdeki bnb yi verip ne olacağı belli olmayan bir coin alıyorsunuz. Şansınız varsa veya proje tutarsa paranız artıyor. Ama piyasadaki çoğu shit coin ilk yükseliş sonrası ani düşüyor.

         Neyse sorunuza gelelim burada satım emri veremezsiniz. Zaten burada çıkan coinlerin (ciddi olanlarının) amacı hodl yani alacaksın 1 sene bekleyeceksin vs. Ha biz alıp 3x yapınca satıyoruz o ayrı…

         Zaten al sat olmasın diye alırken de satarken de belli oranda komisyon kesiliyor bunu yukarıda yazdım Yani kar yapmanız iççin en az yüzde 50 ve yukarı oranda artış olması lazım.

         Siz yeni çıkmış coini daha güvenli olarak al sat yapabilmeniz için ve emir verebilmeniz için coinin bulunduğu borsalardan almalısınız.

         Bunun için Safemoon gibi elongate gibi daha önce çıkmış olan ve borsalarda listelenmiş projelere girebilirsiniz.

 7. energyzer dedi ki:

  muazzam bir rehber olmuş eline sağlık hocam. ayrıca soru soran arkdaşlara uzun uzun cevap vermen de takdire şayan. teşekkürler

 8. yusuf dedi ki:

  yazı çok faydalı elinize sağlık. şunu sormak istiyorum poocoinde yazan arz ile bscscanda yazan arz arasında uçurumlar varsa bu proje kesinlikle scam diyebilir miyiz

  • utquick dedi ki:

   Poo ile bsscan a bakarak tutmayan bir coin gördünüz mü gerçekten merak ettim.

   İki değer de tutması gerekir! Tutmayan bir örnek var mı? Varsa şayet scam olabilir.

   Şunu yaşamış olabilir misiniz acaba?
   Misal armut diye bir token çıkacak önceden reklamı yapılmış,
   Tabi dolandırıcılar rahat durur mu onlar da armut diye bir token çıkartıyorlar.
   Aynı anda 2 tane armut token çıkmış oluyor.
   Tabi bunlardan birisi gerçek armut diğeri dolandırıcıların yaptığı scam olan.
   Yani demem o ki poo ile bsscan tarafında iki tarafa da girdiğiniz contract adresi aynı yazılmış mı yoksa birine gerçek armut diğerine scam armut mu yazılıp bakıldı? Aklıma gelenler bunlar.

   • yusuf dedi ki:

    hayır aynı token zaten poodan bsc sekmesine tıklayarak bscye bakıyorum. yani farklı olması mümkün değil. burdan linkini atayım isterseniz.

 9. yusuf dedi ki:

  hayır aynı token zaten poodan bsc sekmesine tıklayarak bscye bakıyorum. yani farklı olması mümkün değil. burdan linkini atayım isterseniz.

  • utquick dedi ki:

   Tamam atarsanız inceleyelim.

   • yusuf dedi ki:

    0xa8638d58bdf75c4b7da6c9faf19df8d2fdb64560 contract adesi bu. poo ile bsc arasında 18 sıfır fark var. ama aynı fark benim sahip olduğum miktar için de geçerli. pooda yazan sahip olduğum adetke bscde sahip olduğum adet arasında yine 18 sıfır fark var. ve ayrıca pooda piyasa değerinin 160 milyon dolar olduğu yazıyor bu tokenin binde biri bende. yani elimdeki tokenlerin değerinin 160 bin dolar olması gerekirken sadece 3 dolar. ki ben bunu bedavaya aldım sadece 0.23 dolar ağ ücreti ödedim. piyasaya girdiği saniyede aldım neredeyse

    • utquick dedi ki:

     Bu yüzde 99 scam size tekrar döneceğim.

     • yusuf dedi ki:

      tamamdır geri dönüşünüzü bekliyorum teşekkür ederim

      • utquick dedi ki:

       Tekrar merhaba bu coini nereden buldunuz bilemiyorum ama sanırım sadece siz aldınız.

       Zaten totalde 8 kişi elinde tutuyor gibi gözüküyor.

       Bir yerlerde reklamı da yapılmamış. Muhtemelen telegramda falan yazdılar gördünüz neyse ki 3 liralık almışsınız 🙂

       Şu an Poo da grafiği bile açılmıyor. Muhtemelen ilk zamanda göstermelik grafiği vardı sonradan bilgiler silinmiş.

       Aslında en önemli bakmanız gereken nüansı konuya yazmamışız ekteki resimde belirttim. Poo zaten sizi kırmızı yazı ile uyarıyor. O yazıyı görürseniz kaçacaksınız bunu konu içinde de yazıp güncelleyeceğim. Siz ekteki resmi inceleyebilirsiniz.

       Özetle: %100 dolandırıcılık coini bu scam! ucuz yırtmışsınız geçmiş olsun.

       • yusuf dedi ki:

        çok teşekkür ederim. poodan takip edip sisteme düştüğü anda satın aldım hiçbir yerde reklamı yapılmadı alım tavsiyesi verilmedi ama bu bilgi güzel oldu çok sağ olun

 10. okan dedi ki:

  hocam scam cıkmış ama lp si cekilmemiş olan olan token leri cekebiliriz
  yani kırımızı bir şekilde swap anyway yazıyo
  bunun bir yolu var mı

  • utquick dedi ki:

   Çok açıklayıcı yazmamışsınız.

   Anladığım kadarı ile token aldınız scam çıktı

   Normal yolla satamıyorsunuz bari swap yöntemi ile başka coin ile değiştireyim mi diyorsunuz?

   Cevabı her şekilde vereyim: Scam token almışsanız geçmiş olsun bu artık elinizde kaldı.
   Bunu ne satabilir ne başka token ile değiştirebilirsiniz. Maalesef hiç bir yolu yok.

   Şayet scam tokeni satmaya veya değiştirmeye çalışırsanız her denemede elinizde olan bnb miktarlarından değişim ücreti kadar bnb gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php