Worms Armageddon Tüm Oyun Türleri (Schemes)

Aşağıda Worms Armageddon ile ilgili en çok oynanan oyun türleri yer almaktadır.

Shoppa, Mole, Rubber Mole, Big Rope Race, Tower, Wxw, Fly, Surf Shopper, Bow, Sheep Bng, RnC…

Oyunlar hakkında bilgi almak isterseniz Başlığına + ya tıklayın.

İyi Eğlenceler…


Shoppa

Shoppa

Shoppa Worms Armageddon’un en çok oynanan düzenidir. Bu düzende örnek resimde gösterilmiş harita türlerinde teke tek oynanabildiği gibi genelde 3 ve daha fazla oyuncu tercih edilir.

Oyunun kurallarına gelince; Oyuna başlarken oyunu kuran şahıs millete kuralları soruyor ki bilmeyen oyuna girip oyunun içine etmesin.

Oyunu kuran kişi rules?(kural) gibi bir şey yazarak kuralların ne olduğunu sorar.

Kuralları biliyorsak burada cak yazsak yeterlidir. Bu kısaltmalar ingilizceden kısaltılmıştır sözcüklerin şu anlama gelir:

  • C = cba/crate before attack  ==> Önce Kutu alıp sonra saldırabilirsin. Kutu almadan saldırmak yasak.
  • A= afr/attack from rope       ==> Saldırıyı yalnızca ip üzerinde gerçekleştireceksin. Yerden saldırmak yasak.
  • K= ktl/kill the leader ==> Saldırıyı yaparken o anda canı en yüksek olana gerçekleştirebilirsin.

Örnek Video:

Shoppa Schemes

İyi Eğlenceler…


Mole Shopper

Mole Shopper

Mole Shopper, ip kullanmayayım ve aksiyonu da elden bırakmayayım diyenlerin oyunudur.

Oyunun favori silahı köstebektir.

Full doldurulmuş haritada küçük yuvarlaklar arasından köstebekle delikler açılarak açılan deliklere kutu düşmesi sağlanır ve silahlar bu kutular vasıtasıyla kazanılır.

En başta bu kutulara odaklanmak gerekir ve sabrederek gerekli silahları topladıktan sonra atak yapmaya başlayabiliriz.

Oyunda 5- 10 dk süresi içinde deniz yükselmeye başlayacağı için alt kısımlarda kalmamamız da gerekir.

Her oyuncu kendi stratejisini çizerek zafere ulaşmaya çalışır.

Bir kaç ufak not eklemek isterim:

Oyunda tek teleport olduğu için bunu en başta kullanmak yerine deniz yükselirken altta kalan solucanınızı üste taşımak için kullanabilirsiniz.

Köstebekleri kullanarak üste çıkmaya çalışın en üstü kontrol eden avantajlı oluyor.

Bir de oyundaki bazı silahlar solucanın canından baya götürüyor.

Mesela normal oyunda pek bir iş yapmayan kırmızı bomba olarak geçen misket bombasının tahrip gücü çok fazla.

Uçaktan atılan füzeler ve yakıcı palm bombasının tahribi iki katı ve muz bombasının tahrip gücü zaten fazlayken bu oyunda iki katı olunca kazanmak kolay oluyor.

Aşağıda oyunun Düzeni olan mole schemes dosyası bunu sağtuş farklı kaydet ile indirip oyunun kurulu olduğu klasörü bulup örnek C:\Team17\Worms Armageddon\User\Schemes yolunu bulup içine ekleyin.

Oyunun kuralları anlaşılmışken haritaları da aşağıdan indirebileceğiniz bir link veriyorum.

Worms Armageddon da harita arşivini tutan sitemiz www.wmdb.org buradan tüm haritaları indirmekle beraber aşağıdaki linke tıklayarak tıklayarak mole haritaları indirebilirsiniz.

İndirdiğimiz haritaları örnek yol C:\Team17\Worms Armageddon\User\SavedLevels  içinde klasör oluşturarak mole falan yazalım içine atalım.

Bende şu şekilde C:\Team17\Worms Armageddon\User\SavedLevels\Mole Shopper

Oyun Yüklü İse Bu Dosyayı İndirin Bu Mole İçin Oynanmış Replay Dosyasıdır.Mole Schemes
Bu da Mole Shopper İçin Haritalar

İyi Eğlenceler…


Mole Rubber

Mole Rubber

Bu oyunu oynamak için rubber mod lazımdır.

Rubber Mod un ne olduğunu anlatmıştık.

Bilmeyenler için özet geçecek olursak; elimizde bir Worms Armageddon isimli oyun var.

Normalde oyunda yapılabilecekler sınırlıdır. Yer çekimi gibi ayarlamalar değiştirilemez..

Biz bu Rubber mod u yükleyerek oyunda yer çekimi vs her ayarı modifiye edebiliyoruz.

Normal olan Mole oyununu yukarıda anlatmıştık onu da bilenler bilir mole demek köstebek demektir.

Oyunda sınırsız köstebekle stratejik olarak rakip solucanlara saldırıyoruz.

Rubber mole oyununda ise işler değişiyor bu oyunda yapılabilecekler daha sınırsız ve bomba hasar oranları, kutu yağmuru gibi atraksiyonlar mevcut. Oyun abartı ve bir o kadar da eğlenceli geçiyor.

Oyunda haritaların normal mole de seçtiğimiz haritalardan biraz büyük olması oyunu daha uzun ve eğlenceli kılıyor.

Bir hatırlatma yapmalıyım bu siteden worms armageddonu indirip kuran arkadaşlarda rubbermod otomatik yüklü gelmektedir.

Worms Armageddon V4 Modifiyeli versiyonu indirmişseniz bu mole haritaları da şemaları da içinde gelecektir.

Worms Armageddon oyununu sitemizden indirmemiş başka yerden temin etmiş arkadaşlara RuberMole oynamaları için İhtiyacınız Olanları Sıralıyorum.

1.RubberMod

2.MoleRubber Şema

3.Gerekli Bir İki Harita: 1  2

İyi Eğlenceler…


Rope Race

Rope Race

Açıklama: Rope Race, Big Rope Race olarak ta bilinir. Halat yarışı olarak bu oyunun en güzel düzenlerinden biridir. Güzel olmasının yanında bir o kadar da zordur. Bayağı pratik isteyen değişik tarzda bir düzendir. Biraz yetenek biraz IQ gerektirir 🙂 Fakat deneyenlerin bağımlılık yapacağı türden bir oyundur şiddetle tavsiye olunur.

Kurallar: Sıra size geldiğinde 30 sn. de ipi kullanarak ne kadar ileri gidebilirseniz rakiplerinizi bir o kadar zorlarsınız. Oyunda hem hatasız hem hızlı oynamak sizi galibiyete taşıyacaktır. Pratik yaparak bu işi ilerletmek biraz zaman alabilir. Sonunda rakiplerinizi geçmeye başlayacaksınız.

Bilgi: Oyunda amaç labirent gibi bir bölümün içerisinde tek yönde iple ilerlerken rakiplerinizi geçmektir.

Not: Oyundaki en büyük etkenlerden bir tanesi klavyenizin kaliteli veya eskimemiş olmasıdır. Çünkü Space (çubuk) tuşunu öyle çok kullanıyorsunuz ki, dandik klavyelerde tuş basmamazlığı durumları olabiliyor bu durumda klavyeyi komple kırasınız geliyor benden söylemesi. Bir de oyunda iple hoplayıp zıplarken haritanın bir kısmını görmemiz gerekiyor. Sıra bizdeyken Ctrl+Home Tuşuna bir defaya mahsus basarsak oyunun kamerası sizi ortalayıp etrafınızı rahat görmenizi sağlar 😉 iptal etmek için home tuşuna basabilirsiniz.

Örnek Video:

Oyun yüklü ise aşağıdaki haritalara tıklayıp test edebilirsiniz.

Big Rope Race Schemes

İyi Eğlenceler…


Tower Race

Tower Race

İşte eğlenceli bir oyun daha. Tower Race oyunu da tıpkı Rope Race te olduğu ip yarışıdır. Bu oyundaki tek fark aşağıdan yukarıya doğru ilerlemek yani adından da anlaşılacağı gibi “kule yarışı” kulenin tepesine çıkmak.

Oyunun başında ışınlanmamız gereken noktayı seçiyoruz genelde haritanın sonunda solda bir yerlerde olur  START diye yazar. Oraya ışınlanıyoruz ve herkes ışınlandıktan sonra sırası gelen başlıyor tırmanışa 🙂

Tırmanırken dikkat etmemiz gereken denize düşmemek olacaktır. Diyelim ki arkadaşınızla teke tek oynuyorsunuz sizin 3 onun 3 solucanı oluyor en başta hepsini start çizgisine koyup sadece 1 solucanımızı yönetiyoruz. Diyelim ki tırmanış esnasında solucan fazla uçtu iple tutunamadı denize düştü. Oyunun eğlenceli taraflarında biri de burası. Tabi karşı oyuncu için daha eğlenceli oluyor bu esnada,

Sıra arkadaşınıza geçiyor. O oynadıktan sonra tekrar size sıra geçtiğinde kalan 2 solucanınızdan birini en son kaldığınız yere ışınlayabiliyorsunuz. Tabi tekrar sıra arkadaşınıza geçtiğinden o daha fazla yol kat etmiş oluyor. O yüzden hata yapmamaya çalışıyoruz denize falan uçmuyoruz

Aşağıya haritadan bir örnek ve video ekliyorum. Harita olarak oyunun ismiyle bağdaşacak şekilde eiffel i seçtim aldanmayın resmin küçük göründüğüne oyuna girince daha iyi anlaşılıyor harita baya büyük aslında.

Haydi iyi eğlenceler o halde…

İyi Eğlenceler…


WxW

WxW

Açıklama: WxW oyunu worms un ileri seviye oyunlarındandır. En başta belirteyim wormsun normal zorluktaki oyunlarını oynadıktan sonra kendimizi geliştirip bu oyunlara geçebiliriz.

Oyun shoppa ile rope race karışımından oluşmaktadır.

Kurallar: Sıramız geldi ve hamle yapmadan önce kutu almak ve kaç tane seçili duvar varsa o duvarlara solucanımızı değdirmek ve ondan sonra atak yapmak. Burada duvarlara değerken değdikten önce veya sonra kutu alabilirsiniz orası mühim değil. Oyuna başlamadan bir odaya girdiğimizde rules diye sorarlarsa buna wall cak yazabiliriz.

Bilgi: Oyundaki WxW ismi şuradan gelmekte; Wall X Wall oyunda kaç tane değmemiz gereken duvarımız var ise o duvarların sayısını x yerine W3W yada W4W gibi yazabiliyoruz. Resim ve videolardan ne demek istediğimin daha rahat anlaşılacağını umuyorum.

Not: Oyundaki duvarların sırasını stratejik olarak iyi tayin edip o sıraya göre duvarlara değersek zamandan tasarruf ediyoruz. Karışık gitmeye kalkarsak atak yapmaya fazla zamanımız kalmıyor.

İyi Eğlenceler…


FLY

Fly

Açıklama: Aksiyonla dolu bir oyunla daha karşınızdayım. Shoppayı bilenler varsa bu oyun da aynı kurallara sahip. Ekstra kural olarak atak yapmadan haritanın bir ucundan diğer ucuna (Bu uçlar haritada bellidir) uçmamız gerekiyor.

Kurallar: Oyuna başladık ve solucanlarımız dağınık bir biçimde konumlandırıldı. Sıra size geçti ve içinden silahların çıkacağı kutumuz düştü atak yapmadan önce hem uçmamız lazım hemde kutuyu almamız lazım. İster önce kutuyu alıp uçun ister uçun sonra kutu alın o size kalmış.

Bilgi: Uçmak diyoruz fakat bu nedemek diyenler olacaktır. Haritamızın belli iki duvar noktası vardır biri sağ üstte biri sol üstte olur. Bu duvarlar yardımıyla kendimizi top gibi sektirip diğer duvara lastiksel bir kıvamda atıyoruz. bu arada solucanımız tarzan gibi haritayı boydan boya uçuyor. Fly Shopper adı da burdan gelmekte Yani uçan shopacı.

Not: Oyunda dikkat etmemiz gereken kısım haritayı boydan boya uçarken haritanın arasında kalan kısımlara çarpmamak. Bu hareketlerin tabi ki acemilik süresi olacak. Bir kaç denemede yapacağınıza inanıyorum. Başardıktan sonra oyunun verdiği tat daha farklı bir hal alacak.

https://www.youtube.com/watch?v=D3l0F1vJwkM

İyi Eğlenceler…


Surf Shopper

Surf Shopper

Açıklama: Oyunların hepsi birbirine benzemekte fakat kuralları değişkenlik göstermekte bakalım bu oyunu sevecek misiniz.
Shopper oyunlarının en zor modeli olan bu oyunu oynayabilmek için sağlam oyuncular ve yetenek lazım.

Kurallar: Oyunda yine atak yapmadan önce belli kurallarımız vardır. Bu kuralların başında her zamanki gibi kutu toplamadan atak yapamıyoruz ve bu oyunun ana kuralı olan atak yapmadan önce denizde haritayı boydan boya geçecek şekilde solucanımızı kaydırmak. Oyunu biraz bilenlerin bu nasıl olacak dediğini duyar gibiyim. Normalde solucanı suya temas ettirince düşüveriyor. Fakat bu oyundaki sheme düzeninde solucanı suya paralel bir biçimde atıyoruz suda top gibi sekiyor o esnada enter tuşuna basınca iple geri tutunuyor. Bunu denemek gerçekten eğlenceli. Hani denizde taş sektirirsiniz ya aynen solucanımızı o şekilde sektiriyoruz. 3-5 sefer sekiyor ve enter a basınca kaldığı yerden iple devam ediyoruz oyuna 🙂 Bunun yanında fly shopper daki gibi uçmak da var bu kadar işi yapıp bir de uçacaksınız yukarki kısımdan…

Bilgi: Bilmemiz gereken space ile ipi kullanırken solucanımız sektiğinde enter ile ip atmak meselesi worms için farklı bir olay bu konuda bir kaç kere çalışmanız gerekecek.

Not: Solucanımızı yavaş sektirirsek suya düşüyor hızlı sektirirsek ise uçup kafasını yukarılara vuruyor. Paralel sekmezse bir kere sekip ikincide suya batıyor. Bunlara dikkat edin diyeceğim ama deneme yanılma yöntemi bu oyunda en iyi ve zevkli yöntem olduğundan boşa konuşmuş olurum ve zaten siz bu hataları yapacaksınız 🙂

İyi Eğlenceler…


Bow aNd Arrow

Bow aNd Arrow

Açıklama: Bu kadar şekilli oyunun arasında bir de Roobin Hood oluyoruz. Elimzide Yayımız okumuz sırayla birbirimize dalacağız. Keskin nişancılar burada daha avantajlı oluyor. Oyunda Yenmemiz için şans büyük faktör. Öyle ki bazen oyun bitiyor ve bazen kimse yenemiyor. Oyunun haritası boş bi alanda noktacıklardan oluşuyor ve solucanlarımız bu noktaların üzerinde duruyor. Noktaların üzerinde sadece solucanlar değil mayınlar da durduğu için bir ok darbesinde mayına uçup bir de darbede mayından alıyoruz. Kaos ortamında farklı bir oyun. Oyna ve çık anın tadını çıkar. Amaçsız ve zevkli 🙂

Kurallar: Elimzide sınırsız okumuz paraşütümüz, yer çekimini kaldırma aracımız, ve bazen bir kaç gerekli araç daha olabilmeke ve bu alet edevatla elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktayız. Oyundaki kurallar belli, ok ile diğer solucanları vurmaca. Bunun yanında ekstra bir yasak yok dilediğiniz gibi takılın

Bilgi: Bow and Arrow ==> Çevirisi Yay ve Ok olan oyunun tutkunları bir hayli az. Çünkü oyunda yenmek için şans faktörüne daha çok ihtiyacınız var. Bu şanslardan en büyüğü haritada oyuna başlarken nereye ışınlanacağımız. Eğer ki yukarılara ışınlanırsak paraşütle aşağı inerek bi yandan diğer solucanları avlayabiliyoruz. Fakat aşağıdan yukarı çıkmak gerçekten bir hayli zor ve kimi yerde imkansız oluyor.

Not: Alttaki solucanlarımızı kurtarmamız için yer çekimini kaldırıp yukarı zıplarken paraşüt yardımıyla rüzgarı hesaplayarak en yakın noktaya kayıyoruz. Hem üste çıkmış oluyoruz hem de kalan sürede çıktığımız bölgedeki solucanları avlıyoruz.

İyi Eğlenceler…


Sheep Bng

Sheep BnG

Açıklama: Sheep BnG sonradan türemiş bir oyundur. Sahada tek bombanın uçan koyun olduğu oyunda güzel oyuncular da varsa eğlenmemek mümkün değil.

Kurallar: Sıramız geldiğinde elimizde tek olan koyunumuzu atıp uçuruyoruz ve mantıklı bir hamle yapak zorundayız. Mesela 4 kişi oynuyoruz ve denize en yakında hangi solucan varsa onu hedef almamız mantıklı çünkü tek hamlede 60-80 can gitmesi yerine 15 canlık solucanı denize gönderiyoruz. Ya da koyunumuzu rakip solucanların en yoğun olduğu bölgeye sallıyoruz

Bilgi: Oyun pek yaygın olmamakla birlikte zevklidir tavsiye ederim. Hatta oynamak isteyen olursa bir ara toplaşır deneriz.

Not: Daha önce koyunu kullanmadıysanız biraz acemilik çekeceksiniz. Fakat araba yarışı oynanan tuşlarla oynandığı için yarışçıların pek sıkıntı çekmeyeceğini zannediyorum.

Sheep BnG Schemes

İyi Eğlenceler…


RNC

RNC

Sonunda olan oldu WWP de oynanan en güzel oyun olan Rnc oyun düzenini Worms Armageddona uyarladım 😀

WWP RnC ===> WA RnC  (Rope aNd Crates)

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu oyunu oynamanız için RubberMod yüklü olması lazım!!!

Bilenler bilir Worms Armageddonu modifiye ettim bu siteden bulup indirip oynayabilirsiniz, böylece RubberMod yüklü gelecektir. Bu durumda problem yok.

Eğer  RubberMod sizde yüklü değilse ya da yüklü olup olmadığını bilmiyorsanız aşağıda vereceğim linkten yükleyin.

Rubber Modun yüklenmesi  yüklü durması oyuna bir zarar getirmez Rubber destekli oyunlarda oynuna ekstra özellikler yüklenir.

Oyun içinde Rubber modun var mı yok mu tespit edilmesi için oyuncular /tellv yazarlar. Rubber versiyon bilgileri çıkar.

RnC ŞİMDİYE KADAR OYNADIĞIM EN İYİ WORMS DÜZENİDİR!!!

Bunun nedenleri:

1. Harita aramakla meşgul olmazsınız kapalı tabir ettiğimiz ip atabileceğimiz türde haritalar rastgele seçilir bu da her bölümü farklı yerde oynamak farklılık demek.

2. Öyle beleşe silah yok kutu topladıkça silahlarınız artacaktır. Kutu topladıkça psikopata bağlarsınız daha çok daha çok daha çoook kutuuu hepsi benimmm olacakk…. 😀

3. Kutulardan her silah çıkabilir. Örnek: Deprem, Nukleer, Girder Pack, Süper Muz vs. kısıtlama yok sınırsız özgürlük var…
(Tabi bu silahlar oyunun gidişine göre hemen çıkmaz sürekli gelmez nadir gelir. Şans faktörü!!!)

4. Oyunda herhangi bir kural yoktur. Cak Sf Wba Fcak vs. terimler bilmenizi gerektirmez. Kutuları topla ve dal mantığı vardır. Maksat tek başına oyunu kazanmaktır.

5. İp kullanmayı bilen ve stratejik zekasına güvenen herkes oynayabilir. Öyle Rope Race WxW türü oyunlar gibi zor değildir. Sadece akıl mantık ister. Yetenek illaki olacak tabii…

6. RnC yetenek şans faktörü strateji zeka olasılık doğaçlama gibi unsurlarla bütünleşir farklı bir havada geçer.

7. Harita kırılmaz değildir. Olması gereken de kırılmasıdır bomba atınca yerde oyuklar oluşur doğalıda budur.

8. Oyunda kullanılabilecekler fazladır ve abartı olmayacak şekilde kullanılmıştır. Alet Çantası, Can Kutusu, Süper Silahlar Vs.

9. Shoppada bilindiği üzere silahlar ip üzerinden bırakılır bu şarttır. Bu oyunda dediğim gibi kural falan yok silahlar istediğiniz gibi kullanılabilir.

10. Oyunda turn süresi 45 sn dir bu da stratejik zekanızla yapabileceğiniz hamleleri maksimuma çıkarır aklınızdaki hamleyi yapabilmenin mutluluğu oyuna farklı lezzetler verir.

Son olarak zevkler ve renkler tartışılmazdır. Kimi insan Shoppa sever kimi Wxw Kimi Rope Race oynayamaz kimi Tower sever vs.

Benim sıralamam şudur.

1. Rnc

2. Wxw

3. Rope Race

4. Big Shoppa

5. Tower

FlyShopper,Mole,SurfShopper Normal Game, Bng vs…

 

RNC NEDİR NASIL OYNANIR?

Rastgele kapalı harita seçilir.
RnC Schemes oyun düzeni seçilir(RubberMod Yüklü olmasına dikkat edilir)
Oyuna başlanır 😀

Kural falan yoktur. Kutuyu topla ve saldır mantığı vardır.
Hamlenizi yaparken kutu yağar. Ne kadar kutu toplarsak o kadar fazla değişik silahımız olur.
Hamle yaptığınız kadar saklanmak da önemlidir. Tavsiyem hamlenizi yapın sonra kendinize kaçacak güzel bir yer arayın. Mümkünse denizden uzakta olsun 😀

RnC Worms World Party deki en iyi oyunken Worms Armageddona RubberMod sayesinde uyarlanmış süper bir oyundur.

Ben o kadar uğraştım size sadece oynamak kalmış.

Buyrun gerekli oyun düzeni ve gerekli linkler..
(Not: Aşşağıdaki RubberMod 3.7.2.1 de çalışır eski sürüm worms armageddon oyununuz varsa 3.6 gibi çalışmayacaktır.)

Edit: Rubber artık oyunun orijinalinde entegre edilmiş durumdadır artık sadece şemayı yükleyerek çalıştırabilirsiniz.

RUBBER WORM SETUP (482KB)RNC SCHEMES

İyi Eğlenceler…

Yazar: utquick

Merhaba, Bu site 2017 senesinde kurulmuştur: Kemal SUNAL 'ın 100 Numaralı Adam filminden feyz alınarak kurulan sitemiz, filmdeki Halk Kahramanı rolünü de bünyesine katarak dürüst paylaşımlarda bulunmaktadır. Bizi takip ediniz. Büyük bir aile oluyoruz. Tek güvencemiz paylaşımlarımızın samimiliğidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

Cevabı alabilmek için E-Posta adresinizi doğru yazmaya özen gösteriniz.

css.php