Yanıt Vermeyen Uygulamayı Zorla Kapat

Windowsta bir uygulama yanıt vermediği zaman en basitinden Ctrl+Alt+Del yaparız ve Görev Yöneticisinden yanıt vermeyen uygulamayı arayıp görevi sonlandır ile zorla kapatılmasını sağlarız.

Gerçi bazen Ctrl+Alt+Del de işe yaramadığı durumlar oluyor. Bilgisayar öyle bir kitleniyor ki Ctrl+Alt+Del işe yaramaz olabiliyor.

Ctrl+Alt+Del işe yararsa görevi sonlandırmanın en sağlıklısı kilit ekranında bunu sağlamaktır ki şuradaki konumuzda bunu çözdük.

Bu konumuzda ise sıkıntı çıkaran, bilgisayarı donduran programları sağ tuş ile veya klavye kısayolu ile kapatmaya çalışacağız.

Komutumuz şudur:

Output:

Command Prompt
taskkill.exe /F /FI “status eq NOT RESPONDING”

Bu komut yöntemini windowsta sağ tuş kısayol oluştur diyerek hazırlayalım:

Sıra ile anlatıyorum:

Masaüstünde boş bir yerde sağ tuş / Yeni / Kısayol Oluştur

Gelen ekranda komutumuzu yazalım.

İleri tuşuna basalım.

Kısayola herhangi bir isim verin “Görevi Sonlandırmaca” vs.

Son’ a bastıktan sonra oluşan kısayolun üzerinde sağ tuş tıklayın ve özelliklere gelin.

Çıkan ekrandan kısayolumuzu başlatacağımız kılavye kısayolunu ayarlayalım: Kısayol tuşunu CTRL+ALT+A olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu sayede çöküntülerde hangi programın çöktüğüne bakmaksızın CTRL+ALT+A tuşlaması ile yanıt vermeyen uygulama otomatik olarak sonlandırılacaktır.
Dikkat: Ayarladığınız kısayolu klavye ile kullanmak için CTRL+ALT+A ya basılı tutacaksınız.

Ek olarak kısayol üzerinde sağ tuşa basın ve görev çubuğuna sabitle deyin. Başlat çubuğuna da sabitlesin.

Not: Bu işlemin nadiren de olsa bir sıkıntısı şudur ki program yanıt vermediği durumda diğer programlarınızı da tetikleyebilir ve yanıt vermesini engelleyebilir. Bu durumda siz donan programı kapattığınızda ne kadar yanıt vermeyen program varsa otomatik kapanacaktır.


BONUS: Bu kadar zahmet edip manuel olarak dosya oluşturmak yerine masaüstünde sağ tuşa basıp YANIT VERMEYEN UYGULAMAYI ZORLA SONLANDIR seçeneğini tek tıklama ile yapacağınız .reg dosyasını da paylaşayım. (Ayrıca manuel kısayol yöntemi dosyacığı da ektedir.)


YANIT VERMEYEN UYGULAMAYI ZORLA SONLANDIR .REG


Bu yazıyı beğendiyseniz mutlaka yazı içinde paylaştığım kilit ekranından program sonlandırma konumuzu da okuyunuz.

Daha faydalı içeriklerle tekrar görüşmek dileğiyle hoşçakalınız.

Yazar: utquick

Merhaba, Bu site 2017 senesinde kurulmuştur: Kemal SUNAL 'ın 100 Numaralı Adam filminden feyz alınarak kurulan sitemiz, filmdeki Halk Kahramanı rolünü de bünyesine katarak dürüst paylaşımlarda bulunmaktadır. Bizi takip ediniz. Büyük bir aile oluyoruz. Tek güvencemiz paylaşımlarımızın samimiliğidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

Cevabı alabilmek için E-Posta adresinizi doğru yazmaya özen gösteriniz.

css.php