Atari2600 Karakutu

 • Jawbreaker atari2600
  JAWBREAKER
  Jawbreaker Atari2600 afisBu oyuna Zamanın mini pacmani diyebiliriz. Oynanış olarak şeritleri yerken gülen tiplerden kaçıyoruz. Ama ortada çıkan hapı yutarsak gülen tipler bizden kaçmaya başlıyor. Tüm şeritleri yedikten sonra Dişlerimizin fırçalanması da güzel bir espri olmuş.
 • pitfall tomboy
  PITFALL
  pitfallTürkiye’de Tomboy olarak bilinen oyunun iki ismi vardır. Diğer ismi de Pitfall Tarzan ve Indiana Jones tadında bir oyun Bu oyun çıktığında meşhur olunca ardından 1984 te yeni serisi daha çıkmıştı. Oyunda amaç adamı ilerletmek. İlerlerken yılanlardan,timsahlardan kaçarak yanmadan gitmek. Oyunda yeri geliyor tüneli kullanarak ilerliyor yeri gelir iple tarzan gibi suyun üstünden geçerek ilerliyorsunuz. Zamanın eğlenceli oyunlarındandır.
 • enduro atari2600
  ENDURO
  enduro atari2600 kapakAtari 2600 Araba yarışı olarak bilinen oyundur. Bu oyunu oynayıp unutmamak mümkün değil. Hatırlayanlar varsa oyunun görselinden daha çok seslerini anımsıyorsunuz değil mi 🙂 Araba gaza basarken atarinin o eşsiz sesi ile vınnnn diye alt notadan yukarı doğru ilerleyen o sesi özleyenleriniz var ise buyrun size araba yarışı. Oyunda karlı sisli ve gece yarışları bile düşünülmüş.
 • atari2600 worm war
  ENDURO
  flyer worm war 1Solucanların arasında ateş ede ede ilerliyorsunuz.
 • atari2600 space invaders
  SPACE INVADERS
  atari2600 space invaders afisAlttan ateş etmeli üstteki galaksi canavarlarını öldürme oyunu. Bu oyunun müdavimleri var biliyorum.
 • atari2600 fast food
  FAST FOOD
  atari2600 fast food afisFast Food oyununda bir damağı yönlendiriyoruz 😬 oburluk yapıp uçarak gelen yemekleri yiyoruz. Mor fasulyelere dikkat!
 • cosmic ark atari 2600
  COSMCIC ARC
  cosmic ark atari 2600 afisCosmic Ark oyunu iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde uzaydan gelen astroidleri parçalıyor, ikinci bölümde gezegene gidip mahsur kalan arkadaşımızı kurtarıyoruz.
 • frog flies atari2600
  FROG FLIES
  frog flies atari2600 afisKurbağaları yönettiğiniz oyunda zıplayıp havadaki sinekleri yemeye çalışıyorsunuz. Ne kadar çok sinek yerseniz o kadar puan oluyor. İki kişilik oyunda havadaki sinekleri kapışırken çok eğlenceli oluyor.
 • combat atari2600
  COMBAT
  combat atari2600 afisTank oyununda engebelerin arasından birbirini vurmaya çalışan iki tank var. Tankın birini siz yönetiyorsunuz. İki kişilik oynanınca diğer tankı arkadaşınız yönetiyor. Eskilerin eğlenceli oyunu.
 • demon attack atari 2600
  DEMON ATTACK
  demon attack atari 2600 afisDeamon Attack akılda kalan güzel oyunlardan. Alttan ateş etmeli oyunda havada uçuşan gemileri vurunca gemi ikiye üçe bölünüyordu. Bölünen gemileri vurmak daha zor olsa da en zoru bomba yağmuru yapan şerefsiz gemiydi. Bir de direkt çizgi halinde lazer ışın saçan gemiyi de unutmamak lazım.
 • frostbite atari2600
  FROSTBITE
  frostbite atari2600 afisAtaride oyunları geçerken bu oyunu görünce değiştirirdim. Ne yapacağımı anlamadığımdan olsa gerek. Sonra anladım ki sadece karşıya geçmek değilmiş mesele. Mesele karşıdaki ayıdan kurtulup eve girmekmiş yeğeeeen. 🤨
 • river raid atari2600
  RIVER RAID
  river raid atari2600 afisRiver Raid zamanın en dehşet oyunlarından biridir. 4kb lık dosyanın içine bu oyunu nasıl sığdırmışlar inanmak zor. Uçağı yöneterek önünüze geleni patlatarak ilerliyoruz. İlerlerken benzinimiz azalınca benzin alıyoruz. Önümüze gelen köprüleri patlatarak level atlıyoruz. Ayrıca oyun ilerledikçe bizi vadi aralarında dar alanlarda uçmaya zorluyor.
 • spider fighter atari2600
  SPIDER FIGHTER
  spider fighter atari2600 afisSpider Fighter atari 2600 oyununun en vazgeçilmez alttan ateş etmeli oyun türüdür. Hatta bu konuda bence 1 numaradır.
 • sea hawk atari2600
  SEA HAWK
  sea hawk atari2600 afisSea Hawk biraz gürültülü bir oyun. Uçağı sağa sola hareket ettirerek etraftaki düşmanlara dalıyorsunuz. Oyundaki güzelliklerden biri şu ki vurulunca paraşütle atlıyor ve aynı renkteki geminin üstüne inerseniz (Bu gemi sizin tarafın gemisi) yanmadan devam ediyorsunuz
 • galaxian atari2600
  GALAXIAN
  galaxian atari2600 afisGalaxian alttan ateş etmeli oyunların atasıdır. Bu oyunun severleri çoktur.
 • lock n chase atari2600
  LOCK N CHASE
  lock n chase atari2600 afisLock N Chase Packman tarzı bu oyunda robotlardan kaçarak şeritleri topluyorsunuz. Packmanden farklı olarak robotları kilitleyebiliyorsunuz. Ve tüm şeritler bitince olay bitmiyor tepedeki kapıdan çıkmanız gerekmekte.
 • atlantis atari2600
  ATLANTIS
  atlantis atari2600 afisAtlantis şehrini korumak için elinizdeki 3 adet uçaksavar ile havadaki sizi bombalamaya çalışan uçaklara dalıyorsunuz. Uçakları vuramadıkça aşağıya yaklaşıp şehrimizi teker teker vuruyorlar. Şehir düşünce oyun da bitmiş oluyor.
 • donkey kong atari2600
  DONKEY KONG
  atlantis atari2600 afisDonkey Kong gorilin elinden kızı kurtarma oyunudur. İlk bölümü bir şekilde geçebilseniz de diğer bölümler gerçekten zordur.
 • packman atari2600
  PACMAN
  packman atari2600 afisMeşhur PacMan oyununun atari2600 versiyonudur. Oyunu bilmeyen yoktur fazla yoruma gerek yok.
 • dragonfire atari2600
  DRAGON FIRE
  dragonfire atari2600 afisDragon Fire Atari2600 konusuna eklemeden geçemeyeceğim oyundur. Hem zor hem bir o kadar gıcıktır. Amaç kaleden diğer kaleye girip kaledeki ganimetleri toplayıp çıkmaktır. Kaleye girmeye çalışırken ejderhanın size attığı ateşlerden hoplamanız zıplamanız lazım. Harbiden gıcık oyun 😂
 • megamania atari2600
  MEGAMANIA
  megamania atari2600 afisMegamania üstten geçen gemileri vurmaya çalışacağınız güzel bir oyun. Gemileri vururken vurulmamaya çalışın. Ateş ederken sıralı geçen gemilere senkronize olduğunuzda vurmanız daha zevkli ve kolay olacak.
 • real voleyball atari2600
  REAL VOLEYBALL
  real voleyball atari2600 afisReal voleyball iki kişilik oynanan bildiğimiz plaj voleyboludur. 2d ortamda bu oyunu oynamak zor olsa da topun gelişini 3d olarak belirtmek amacıyla gölge vermişler. Gölgeyi takip ederek topu buluyoruz ama yine de eğlenceli
 • berzerk atari2600
  BERZERK
  berzerk atari2600 afisBerzerk oyunu mal gibi duran robotların olduğu, 😬 duvarların elektrikli olduğu çarparsanız sizi çarptığı hatta robotları dahi çarptığı bir oyundur. Oyunda amaç robotları vurarak ilerlemek. Şunu da söylemeliyim ki vurulunca ya da duvara değince hakikaten cereyan çarpmış oluyorsunuz. Çok uyuz bir ses çıkıyor. Eşşek tepmişe dönüyorsunuz ahaha
 • phoenix atari 2600
  PHOENIX
  phoenix atari 2600 afisPhoenix oyununu zamanında pek oynamadığımı hatırladım. Açtım oynadım ve zor olduğunu farkettim. Ama eğlenceliymiş lan 😬 Yukarıdaki yaratıkımsı şeyleri vuruyoruz. Arada koruma kalkanı açtırıp savunmaya geçiyoruz falan güzel sevdim.
 • keystone kapers atari2600
  KEYSTONE KAPERS
  keystone kapers atari2600 afis2Keystone Kapers oyunu bir hırsız polis kovalamaca oyunudur. Oyunda 3 katlı bir mekanda soluksuzca bir hırsızı kovalıyorsunuz. kovalarken asansörü ve yürüyen merdivenleri kullanabilirsiniz. Hatta hırsız da bunları kullanabiliyor. Atari2600 ün enteresan oyunlarından biri. Bu oyun tarzının bir kaç serisi var. Burada bulabilirsiniz.
 • frogger atari2600
  FROGGER
  frogger atari2600 afisFrogger oyunda görevimiz kurbağayı arabaların arasından geçirerek sonrasında yapraklardan kütüklerden hoplata zıplata evine ulaştırmak.
 • boxing atari2600
  BOXING
  boxing atari2600 afisBoxing oyunu bildiğimiz box işte. Ataride ne kadar box olur demeyin. Hele ki bu oyunu iki kişilik oynayabilirseniz gerçekten sarıyor. Oyunda maksat kafaya kafaya sumsuğu yapıştırmak 😬
 • grand prix atari 2600
  GRAND PRIX
  grand prix atari 2600 afisGrand Prix, yandan akan bir yarış oyunu. Akan ekranda karşınıza çıkan arabaları bir anda gördüğünüz için manevra yapmaya çalışacaksınız. Bunun için refleksleriniz iyi olaması gerekmekte. Oyunda amaç parkuru en kısa zamanda tamamlamak.
 • spiderman atari2600
  SPIDER-MAN
  spiderman atari2600 afisSpider man örümcek adam oyunu, oyunda amaç binanın tepesine kadar tırmanmaya çalışıyorsunuz. Kolay gibi gözükse de değil ama kolay olmaması işin eğlenceli tarafı. Hele ki iki kişi oynarsanız bu oyunu gerçekten komik.
 • venture atari2600
  VENTURE
  venture atari2600 afisVenture oyununu 1981 yılına ait bir oyun. Oyunda maksat odalardaki ganimeti alıp canavarlara yem olmadan ilerlemek. Oyun iki ayrı temadan oluşuyor ve gerçekten zevkli.
 • atari2600 bankheist
  BANK
  atari 2600 bank heist afisBank Heist oyunu banka soyma oyunu olarak geçiyor. Bankayı soyup polislerden kaçıyorsunuz.
 • atari 2600
  Spoiler title
  atari 2600 bmx afisBmx Oyununda bisiklet ile numaralar yapıp puanlar kazanıyorsunuz. Bisikletin pedalını çevirmek için yön tuşlarına hızlıca basın.
 • atari 2600 misille control
  MISILLE
  atari 2600 misille control afisMisille Control aşağıdan ateş etmeli bir oyun. Fakat bunda ateş ederken hedef belirtiyorsunuz. Aynı zamanda yanlardan uçan büyük füzelere ateş ettiğinizde, ateş füzeden sekip tepedeki uzay gemilerini vuruyor. Klavyeden ziyade joystick ile daha güzel oynanabilen bir oyun.
 • atari 2600 planet patrol
  PLANET
  atari 2600 planet patrol afisPlanet Patrol uzayda ateş etmeli bir oyun. Oyunu oynarken zamanla havanın kararması ile ateş edebileceğiniz uzay gemilerini, zor görmeniz ile oyun daha bir güzelleşiyor.
 • atari 2600 qbert
  Spoiler title
  atari 2600 qbert afisQ-Bert oyunu farklı konsollarda da çalıştığından bilenler olacaktır. Ufak yaratığımızı tüm karelerde zıplatmaya çalışırken yere düşmemeye çalışacağız.
 • atari 2600 tenis
  Spoiler title
  atari 2600 tenis afisTenis oyunu bile yapmışlar ya, fena da olmamış. Zamanında çok oynayamasam da zevklidir bu oyun.
 • atari 2600 seaquest
  SEA
  atari 2600 tenis afisDenizde geçen oyunları seviyorsanız, bu da bir deniz altı oyunu. Oyunda hayatta kalabilmek için arada yüzeye çıkıp oksijen depolamanız gerekiyor.
 • atari 2600 sub scan
  Spoiler title
  atari 2600 sub scan afisSub-Scan bir deniz oyunu. Bu sefer gemiden bomba atarak denizin dibindeki denizaltıları vurmaya çalışacağız. Bombaları atarken deniz altının hızına göre atışı iyi tahmin etmeniz gerekmekte. Zamanın sega oyunu.
 • atari 2600 tomboy
  Spoiler title
  atari 2600 tomboy afisTomboy oyunu pitfall gibi bir oyun. Hatta birebir aynı ama renkleri falan farklı. Bence bu pitfall den daha bile güzel diyebilirim.
 • atari2600 vidpin
  Spoiler title
  atari2600 vidpin afisAtari2600 de pinball oyunu olur mu demeyin. Sanırım ilk oynadığım pinball oyunu buydu.

Yukarıdaki oyunlar seçmece, aşağıdakiler ise tüm oyunların listesidir. Aslında liste kabarıktı fakat sizin için tüm oyunları oynayıp, oynanmayacak derecede olanları eledim. Aşağıdaki oyunların çoğu vasat olsa da müziğinden veya anısından bunun gibi etkenlerden eleyemedim. Maksat nostalji olsun…
Dikkat: Aşağıdaki Oyunda 2 işareti olanlar çift kişilik yani çift joystick ile oynamaya müsait eğlenceli oyunlardır.✌️

100numaraliadam Yeni Konu:  Eski Dos Oyunlarını Çalıştırmak (DosBox)

ATARI 2600 TÜM OYUNLAR

100numaraliadam Yeni Konu:  Sağ Tuş Dosya Gönder Virüs Analizi

Atari2600 ile ilk tanışma Hikayem

atari 2600 turkiye

Sene 1990 lar… Atari2600 çıkalı 13 sene geçmiş!

Sanırım ilk çıktığındaki fiyatı ile Türkiye’de bunu alamazdık.

Zaten ilk çıktığında ben doğmamıştım 😀

Atarinin hikayelerini dinliyorduk etrafımızdan ama bir yerlerde görmüyorduk o zaman.

İnternet vs yok sadece televizyon var ve tv de reklamının çıktığını hatırlamıyorum.

Yani anlayacağınız atari diye bir şey biliyorum ama atari2600 ün varlığından haberim yok.

Evimiz Ankara Yenimahalle Güzelevler mahallesindeydi.

Bu mahallede çocukluk dönemim güzel geçti.

Susam sokağı tadında bir mahallemiz vardı.

O zaman ki şartlar ile eğlenmesini iyi bilirdik.

Dışarıda top oynar uçak yapar boruyla tüf tüf oynardık vs.

Abim farklı şehirde Ast.okulunda okuyordu. İzin dönemlerinde bizi ziyarete gelirdi.

Hafta sonu abimin geleceğini biliyordum. Özlemle sabah olsun diye bir an evvel uyudum.

Sabah olduğunda gizlice eve girmiş yatmış uyumuş.

Anahtarı olmadığı zamanlar eve pencereden camdan girer vs atraksiyonlar yapar şaşırtırdı.

O dönem odam yoktu salonda kanepede uyuyordum.

Sabah olduğunda uyandım etrafıma baktım.

Evin giriş kısmına baktığımda yeşil askeri hurç çanta vs gördüm ve abimin geldiğini anladım.

Koşarak odaya gittiğimde abim uyuyordu ses etmedim.

Etrafı incelediğimde atarinin kutusunu gördüm. Kutuya anlam veremedim incelemeye başladım.

atari2600 kutusu

Üzerinde oyunlar vardı vs. Dedim lan bu atari olmasın sakın😬

Abim yaygarayı sevmezdi gittim yattım uyudum.

Muhtemelen öğlen ev halkı hep birlikte kalkıp yemek yiyecek sohbet edecektik.

Öğlen oldu abimle sarıldık vs. ne ben ne abim atariden bir söz etmiyorduk.

Belki de dedim bana getirmemiştir. Konuyu açmamaya karar verdim.

Abim sana bir sürprizim var odada dedi. Anlamıştım tabi

Gittik odaya kutuyu aldık televizyonun yanına geldik.

Benim miydi bu şimdi?

atari 2600 kutusu

Çocukluk aklı ile bu atari bana çok büyük bir hediye geliyordu.

Televizyonun anten girişini söktük atariyi bağladık. Atariye adaptör vs taktık.

Bu karmaşa bile beni mutlu etmeye yetmişti.

Tüm kabloları yerli yerine takıp o zamanki tabirle atariyi kurmuştuk.

(Aşağıdaki resim bana ait ablamla river raid oynarken çekilmiş)

atari2600 oynarken

Joystikler vardı iki tane tuşları vardı kırmızı butonlu.

Her şey çocukluk hayalimde olabildiğince mükemmeldi.

Tv karıncalı gösteriyordu. Ekrana neden görüntü gelmediğini anlamıştım. Önce kanal araması yapacaktık.

Televizyonda kanal arama tuşu vardı basılı tutup ilerledik.

Bir kanal buldu, o da ne! cızırtıyla karışık atarinin kımıl kımıl sesleri geliyor ama ekran net değil.

100numaraliadam Yeni Konu:  Half Life 1 Laptop Çözünürlüğünde Oynama 1366x768

Atarinin bozuk olma ihtimalini de düşünerek kanal aramaya devam ettik.

O zamanın televizyonu yavaş arama yapıyordu bir türlü bulmuyordu.

Bulduğumuz o cızırtılı kanala cızırtılı görüntüye bile neredeyse razıydım merak içindeydim.

Kanal ararken cam gibi bir görüntü geldi karşımıza ve cızırtısız bir ses.

Sanırım o dönemki UHF frekansında atarinin 2-3 farklı frekansı vardı ama 1 tanesi cam gibiydi.

Atariyi üzerindeki oyun değiştirme düğmesinden kurcalayıp içindeki oyunlara bakmaya başladık.

Düğmeye her bastığımızda ekrana farklı bir oyun geliyordu içinde bir dünya oyun vardı.

Tuşa bastıkça değişiyor. Her yeni oyunda yeni bir tat alıyordum.

Sonra abim evden dışarı çıktı.

Ben 5-6 saat boyunca oynamıştım ve bıkmamıştım.

Sene 90 lar olduğunu düşünürsek daha bilgisayarlar bile piyasada yokken evdeki tüplü televizyona bir zımbırtı bağlayıp bu oyunları oynamak gerçekten inanılmaz keyifliydi.

O yaştaki çocuğun aklını hala hatırlıyorum. Kafa olarak keşfetmeye müsait küçük bir bilim adamı gibi karakterime uygun olarak bu atari beni öyle mutlu etmişti ki

Bunu anlatmak biraz zor.

Atari, okul zamanı gelince kaldırılırdı ve kutuya konulurdu. Ara tatillerde bayramlarda oynanır, sonrasında tüm sene özlem çekilir tatilde tekrar kurulmasına izin çıkardı.

Evde tek televizyon olduğu için atari oynayınca televizyonu da bir nevi zapt etmiş oluyorduk o yüzden genelde gündüz oyunuydu atari.

Bıkmadan usanmadan en az 5 sene oynamışımdır.

En baştan beri bu atarinin ortasında kaset takma yeri vardı ama ne anlama geldiğini önceleri anlamamıştım.

Çünkü hiç kasetim yoktu.

Yıllar geçtikçe belki dedim kaset satan bir yer bulunur.

Öyle bir yer de ne buldum ne kaset olan birine rastladım.

Ama işin ilginç tarafı tüm oyunların olduğu bir atariye zaten sahipmişim.

Yani 1977 de atari 2600 çıktığı düşünülürse zaten bendeki atari sanırım orijinal değil ve klondu ve içinde tüm kasetleri barındırıyordu.

Üzerinde 555 ya da 666 in 1 gibi bir ibare vardı.

Bu oyunları az oynamadık.

Yukarıda sizler ve kendim için ayırdığım seçmece oyunlar dışında şimdi bakıyorum da meğer ne dandik oyunlarmış ya 😬

Bize süper geliyordu tabi.

O dönem ben bu oyunları oynadım ya bu da bir şey!

Sonraları yıllar geçtikçe oyunlar da gelişti tabi.

İçinde 8 bit 16 bit oyunları barındıran atari salonları türedi.

Sonra 8 bit kasetli atariler piyasaya yayıldı.

Gerçi bizim atari2600 de 8 bit olarak geçiyor ama içindeki işlemci ve yazılımı eski teknoloji.

Sonradan hızlı 8 bitler çıkınca bizim atari2600 ün papucu dama atılmıştı.

Hani mario gibi oyunlar oynanabilen atariden bahsediyorum.

8 bit aratinin kasedi daha farklıydı ilk gördüğümde acaba dedim bu kasedi benim atariye taksam (atasri2600) çalıştırır mı 😬

Ama giriş yeri uymuyordu. Araştırdım benim atariye uyan bir kaset var mı diye ama boşa yorulmuşum.

8 bit atari ile bizim atari2600 arasında klasman farkı var bariz belli. Bunu o dönem göremesem de şimdi tüm konsolların arasındaki farkı bildiğim için ayırt edebiliyorum.

Atarinin o eşsiz sesi şimdiki oyunlarda bile yok! Hatta telefonuma bile bu sesten bir melodi yaptım bunu da buraya ekleyeyim.

İndir

İndir

İndir

İndir

Yazıyı 2020 gibi yazdığımızı var sayarsak 43 sene önce çıkan oyundan konuşuyoruz.

Bu oyunu buraya eklerken yeni yeni şunları öğrendim ki eski dönemde atari2600 sisstemde bazı oyunları oynayamıyordum.

Meğer sebebi benim oynayamamam değilmiş bazı oyunlar joystikle çalışmamasıymış.

Yani paddle diye bir şey var joystik türevi bir şey. Ama ne kendimde ne Türkiyede bu aleti gördüm.

Atari 2600 Paddle

Neyse çoğu oyunun joystick ile oynandığını varsayarsak çok kayıp değil.

Bu oyunların arasında bir de 18+ oyunlar varmış ki benim ataride yoktu.

😬

Onları derledim yukarıdaki oyunlardan ayırdım ve merak edenler için aşağıda paylaştım.

Ama çoluk çocuğun görmemesi için saklı içerik olarak paylaştım.

18+ İçeriği Görmeniz Üyelik Gerektirir.

Atari 2600 ile yolları kesişen herkesin yorumlarını bekliyorum!

Geçmişe takılı kalmış herkese selamlar olsun hoşçakalın.

Yazar: utquick

utquick 1Merhaba, Bu site 2017 senesinde kurulmuştur: Kemal SUNAL 'ın 100 Numaralı Adam filminden feyz alınarak kurulan sitemiz, filmdeki Halk Kahramanı rolünü de bünyesine katarak dürüst paylaşımlarda bulunmaktadır. Bizi takip ediniz. Büyük bir aile oluyoruz. Tek güvencemiz paylaşımlarımızın samimiliğidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Cemil Burak dedi ki:

  Çok güzel günlerdi o zamanlar o oyunlar.Nostalji olmuş iyi iş 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php